50. rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca na świecie

/50. rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca na świecie

50. rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca na świecie

Wczoraj, 3 grudnia, obchodzono 50. rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca na świecie. Dokonał jej Christiaan Barnard w szpitalu Groote Schuur w Kapsztadzie, biorcą był Louis Washkansky. Również wczoraj obchodzono 30. rocznicę pierwszej w Polsce próby przeszczepienia wątroby. Oddanie swoich narządów i tkanek to jeden z największych darów wobec człowieka.

 

Christiaan Neethling Barnard, urodził się 8 listopada 1922 r. w Beaufort West, prowincjonalnym miasteczku w RPA. W 1946 r. zdobył tytułu licencjata z zakresu medycyny. W 1953 r. otrzymał tytuł magistra, a potem zdobył stopień doktora na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Dzięki temu został awansowany na rezydenta na oddziale chirurgii w Groote Schuur. Prof. Barnard eksperymentował z przeszczepianiem serc psom. Próby na ludziach podjął się 3 grudnia 1967 r., dwa miesiące po swojej pierwszej udanej operacji przeszczepu nerki. Czytaj więcej o pierwszym przeszczepieniu nerki i Barnardzie w artykule Łukasza Zaranka na www.tvp.info

 

Pierwszego przeszczepiania wątroby w Polsce dokonał 3 grudnia 1987 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie pod kierownictwem prof. Stanisława Zielińskiego zespół chirurgów w składzie: dr Kamiński, dr Domański i dr Kostyrka oraz anestezjologów w składzie: dr Grzybowska i dr Skolimowski.

 

Źródło: www.poltransplant.org.pl

By | 2017-12-04T13:04:15+01:00 poniedziałek, 04 grudnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail