Wydawałoby się, że właściwie nie ma po co pisać tego tekstu. Płeć zostaje zdeterminowana w momencie poczęcia: możemy urodzić się albo jako dziewczynka, która rozwinie się w kobietę albo jako chłopiec, który rozwinie się w mężczyznę. Nie dla wszystkich jednak jest to takie oczywiste.
Modne ostatnio słowo „gender” oznacza płeć społeczno-kulturową, na którą składają się zachowania i role uznawane w społeczeństwie za przynależne do określonej płci. Według zwolenników ideologii gender, która zakłada m.in. że małżeństwo heteroseksualne jest przeżytkiem, nasza tożsamość płciowa jest nie tyle uwarunkowana biologiczne, co ukształtowana przez otoczenie. Co za tym idzie – może być „płynna” i powinna zmieniać się według własnych upodobań. Dziś jestem kobietą, jutro mogę być mężczyzną.
Co sprawia, że jesteśmy mężczyzną lub kobietą?
Nasze ciało składa się z bilionów komórek. W jądrze każdej komórki somatycznej (czyli każdej, która nie jest plemnikiem lub komórką jajową) znajdują się 23 pary (czyli 46 pojedynczych) chromosomów, w tym para XX dla kobiet i XY dla mężczyzn.
Plemniki i komórki jajowe różnią się od komórek somatycznych i zawierają tylko połowę chromosomów. Zatem komórka jajowa zawiera 22 chromosomy i jeden chromosom X, a plemnik 22 chromosomy i jeden chromosom X lub Y. W momencie zapłodnienia plemnik (23 chromosomy) łączy się z komórką jajową (23 chromosomy). Jeśli plemnik posiadał chromosom Y – powstaje chłopiec, jeśli X – dziewczynka. Wszystkie komórki nowego człowieka będą miały ten sam genotyp, co pierwsza komórka. Oznacza to, że płeć zapisana jest w każdej komórce naszego ciała.
Czy można zmienić płeć?
Jeśli płeć mamy zapisaną w każdej komórce naszego ciała, to niemożliwa jest jej zmiana, bo nie da się „wymienić” każdej komórki organizmu. Dzięki terapii hormonalnej możliwe jest uzyskanie pewnych cech fizycznych przeciwnej płci (np. mężczyznom mogą zacząć rosnąć piersi), a dzięki operacjom chirurgicznym można nawet zmieniać wygląd narządów płciowych. Takie ingerencje powodują jednak jedynie okaleczenie zdrowego ciała, a nie prawdziwą „zmianę płci”. Krzywdzą też człowieka, który cierpi na zaburzenia identyfikacji płciowej i zamiast pomocy psychologicznej otrzymuje operację chirurgiczną.
Czy dwie osoby tej samej płci mogą mieć dzieci?
Jest to absolutnie niemożliwe, aby dwie osoby tej samej płci doprowadziły do poczęcia dziecka. Nawet jeśli korzysta się z metody in vitro, jedna gameta musi być żeńska, a druga męska. Jeśli pary homoseksualne decydują się na poczęcie dziecka drogą sztucznego zapłodnienia, tylko jedno z nich może być rodzicem biologicznym. W takim wypadku trzeba liczyć się z tym, że dziecko od początku będzie pozbawione wzorca męskości lub kobiecości, co może skutkować ogromnymi trudnościami w identyfikacji z własną płcią.
Czy 56 płci wystarczy?
Od kilku lat Facebook przy rejestracji oferuje użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych możliwość wyboru spośród 56 płci. To jednak nie koniec, bo katalog opcji wciąż się poszerza. Nawet zwolennicy ideologii gender zdają się niekiedy zauważać, że sytuacja już dawno przekroczyła granicę absurdu. W serwisie youtube można obejrzeć wypowiedź niemieckiego posła Steffena Königera w branderburskim parlamencie, który po zwyczajowym zwrocie „panie i panowie” zaczyna ironicznie wymieniać pozostałe kilkadziesiąt płci – po to, aby nikogo nie pominąć w swoim przemówieniu. Prowadzący obrady bezskutecznie próbuje mu przerwać, bo zauważa, że poseł obnaża śmieszność promowanej ideologii gender. Może jednak lepiej było zostać przy tradycyjnym, ale racjonalnym „panie i panowie”?
Ewa Rejman
Źródło: www.droga.com.pl