Abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla Onetu o ochronie życia

/Abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla Onetu o ochronie życia

Abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla Onetu o ochronie życia

W wywiadzie dla portalu Onet arcybiskup Marek Jędraszewski odniósł się do sytuacji ochrony ludzkiego życia od poczęcia w naszym kraju oraz do ustawy zakazującej aborcji eugenicznych.

 

„Nikomu w Europie nie zależy na silnej Polsce. Podziały, które obecnie istnieją, niekoniecznie wynikają z samej kłótliwości Polaków, co nam się próbuje wmówić, twierdząc, że taką właśnie mamy naturę. One mogą być inspirowane przez osoby do tego zatrudnione za duże pieniądze. Oprócz tego idzie wielki atak na życie ludzkie. Jeżeli uderza się w to, co jest najbardziej piękne w człowieku, a zarazem najtrudniejsze, czyli zatroskanie o życie bezbronnych, to w tym momencie dochodzi do sytuacji prawdziwie granicznej: albo stanie się murem w obronie życia, albo wybierze się drogę daleko idącej niemoralności, prowadzącej do takich zranień i bólów, z których uleczyć nas może tylko sam Pan Bóg” – powiedział w wywiadzie abp Marek Jędraszewski.

 

„Przed laty mój mistrz Emmanuel Levinas nauczył mnie, że wszelkie zło i wszelka przemoc zaczyna się od obojętności i od egoizmu. Od obojętności na los drugiego człowieka. Stąd wziął się holocaust na tle rasowym, którego autorem i sprawcą był niemiecki nazizm. Dzisiaj, choć w innym wymiarze, obojętność na los drugiego człowieka jest promowana przez liberalną Europę. Jej skutkiem jest tzw. prawo do aborcji, bo nienarodzone jeszcze dziecko jawi się jako przeszkoda do „bycia sobą” i do „realizacji siebie”. A przecież w postawie wobec życia drugiego człowieka rozgrywa się nasze człowieczeństwo” – dodał.

 

„Na tym polega największe zderzenie cywilizacji śmierci i cywilizacji życia. Egoizmu z jednej strony, bo w jego imię głosi się prawo do siebie i prawo do zabicia własnego dziecka, a z drugiej strony altruizmu, który otwiera niepowtarzalną i jedyną szansę dania siebie drugiemu” – mówił.

 

„Może zwyciężył obecny także dziś w PiS argument, że dla tysiąca istnień ludzkich rocznie nie warto wywoływać światopoglądowej wojny?” – zapytał redaktor.  „Słyszałem od pewnych polityków PiS argument, że to się nie kalkuluje. Na to bym jednak odpowiedział powiedzeniem żydowskim: kto ratuje i ocala jedno życie, to ratuje i ocala cały świat. Z tego wyrosła zresztą idea sprawiedliwych wśród narodów świata. Patrzenie na życie drugiego człowieka w kategoriach matematycznej kalkulacji jest myśleniem Piłata, a także Kajfasza” – podkreślił abp Jędraszewski.

 

Czytaj więcej: wiadomosci.onet.pl

By | 2017-12-28T19:25:57+01:00 czwartek, 28 grudnia 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail