Od dawna wiadomo, że nienarodzone dzieci reagują na dźwięki już w czwartym miesiącu od poczęcia, w tym na bicie serca i głos matki. Rzeczywiście, badania w 80. latach wykazały, że dzieci w łonach matek uczą się rozpoznawać ich głosy, a nawet rozpoznają historie, które są im czytane. Ale istnieją również dowody na to, że głos matki odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zdolności słuchu i mowy w mózgach dzieci.
Urodzone zbyt wcześnie
Dzieci urodzone przedwcześnie są ponad dwukrotnie bardziej narażone na trudności związane ze słuchaniem i przetwarzaniem słów niż te, które urodziły się w terminie. Kiedy dzieci w macicy zaczynają słyszeć, słyszą głównie dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak bicie serca matki, melodia i rytm jej głosu. Badacze uważają, że zaznajomienie się dziecka z melodią i rytmem głosu przed usłyszeniem pierwszych pojedynczych słów, może być kluczowe dla wczesnego nabywania zdolności językowych, którego proces zostaje zakłócony w przypadku przedwczesnego porodu.
Teoria ta uzyskała potwierdzenie, gdy naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie poprosili rodziców czterdziestu wcześniaków w inkubatorach o wzięcie udziału w eksperymencie. Połowa matek dokonała nagrań własnego czytania i śpiewu, które wraz z dźwiękiem bicia ich serc były odtwarzane dzieciom przez trzy godziny dziennie. Druga połowa dzieci otrzymała rutynową opiekę, słysząc jedynie standardowy hałas szpitalny.
Moc głosu matki
Po 30 dniach eksperymentu naukowcy porównali ultrasonograficzne obrazy mózgów dzieci z obu grup. Odkryli, że niemowlęta, które słyszały dźwięki matki, miały w porównaniu z innymi niemowlętami znacznie większą korę słuchową – część mózgu, która kontroluje słuch i przetwarzanie dźwięków. Zatem słuchanie głosu matki, a nie hałasu otoczenia, wpłynęło na lepszy rozwój mózgu.
„Wyniki tego badania sugerują, że w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie ekspozycja na dźwięki matki może ustawić korę słuchową mózgu we właściwej trajektorii w celu dokończenia jej dojrzewania poza macicą” – wyjaśnia współautor badania, Amir Lahav, ScD , asystent profesora pediatrii w Harvard Medical School.
Potwierdza to również to, co obrońcy życia podkreślają od zawsze, że między matkami i dziećmi nawiązuje się szczególna więź na długo przed urodzeniem.
Źródło: www.spuc.org.uk