Papież przyjął na prywatnej audiencji prezesa Microsoftu. Brad Smith opowiadał Papieżowi o sztucznej inteligencji w służbie dobru wspólnemu i o niektórych inicjatywach, mających na celu walkę z „wykluczeniem cyfrowym”.
W audiencji uczestniczył również prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia. Ogłoszono też, że Microsoft wraz z Papieską Akademią Życia ustanowią międzynarodową nagrodę za dokonania na polu „etyki w sztucznej inteligencji”. Kwestia ta będzie tematem sesji plenarnej Papieskiej Akademii w przyszłym roku. Natomiast tegoroczne obrady Akademii będą poświęcone robotyce – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
W wywiadzie dla watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano” z 14 lutego Smith, ostrzegł przed skutkami, jakie dla praw człowieka oraz sfery prywatnej może mieć np. automatyczne rozpoznawanie twarzy. Jego zdaniem rozwój technologiczny stał się już elementem ewolucji człowieka. Ale aby sztuczna inteligencja mogła wnieść swój wkład w dobro wspólne, musi jej towarzyszyć refleksja etyczna oraz nowe ustawodawstwo i one muszą nią sterować. Zadaniem rządów jest z jednej strony rozwijanie sztucznej inteligencji, z drugiej natomiast muszą one rozwijać i implementować efektywne strategie ochrony danych osobowych i sfery prywatnej. W tym celu potrzebny jest ciągły dialog między rządami, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi oraz społeczeństwem obywatelskim, uważa Smith.
Przypomnijmy, że Papieską Akademię Życia ustanowił przed 25 laty św. Jan Paweł II w celu ochrony ludzkiego życia i godności człowieka. W 2016 r. Papież Franciszek poszerzył zakres działalności Akademii na inne kwestie, stąd jej aktualne zainteresowanie robotyką i sztuczną inteligencją.