„Zamachy samobójcze, które miały miejsce w Niedzielę Wielkanocną w Lahore w Pakistanie powinny być dla nas przypomnieniem, że Unia Europejska potrzebuje biura wysokiego szczebla ds. wolności religii i wyznania”, podkreśla Sophia Kuby, rzeczniczka organizacji walczącej w obronie tych wartości Alliance Defending Freedom (ADF).
W dniu 14 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zamachy samobójcze Tehreek-e-Taliban, które miały miejsce w Niedzielę Wielkanocną w Lahore w Pakistanie. Zgodnie z zobowiązaniem Unii Europejskiej do uznania wolności religii i wyznania oraz rządów prawa, ustawodawcy podkreślili znaczenie poszanowania podstawowych praw wszystkich osób.
Rezolucja wzywa także władze Pakistanu do zapewnienia, że wszyscy jej obywatele mogą żyć pokojowo według swoich przekonań, bez groźby odwetu lub dyskryminacji czy prześladowań. Ta chwalebna rezolucja pokazuje zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w upowszechnianie praw człowieka. Jednak w związku ze wzrostem prześladowań mniejszości religijnych na całym świecie, wraz z atakami terrorystycznymi w miastach takich jak Paryż i Bruksela, Unia Europejska musi zacząć działać „poza uchwałami”.
W obliczu wielu konfliktów i restrykcyjnych zaostrzeń, pojawia się dla UE wezwanie do podjęcia w trybie pilnym adekwatnych działań w tej kwestii. Aby zrealizować postulaty zawarte w rezolucji, rysuje się potrzeba stworzenia biura wysokiego szczebla ds. wolności religii i wyzwania. Potrzebny jest wysokiej rangi przedstawiciel takiego miejsca, posiadający wystarczający budżet i polityczną siłę.
Prawo do wolności myśli, sumienia, religii i przekonań są coraz bardziej atakowane. Stosując przemoc, radykalne grupy bojowe starają się stworzyć monochromatyczne społeczeństwo, w którym mniejszości religijne są prześladowane i ostatecznie likwidowane. W wielu miejscach na świecie wspólnoty chrześcijańskie radykalnie zmniejszają swoją liczebność – chrześcijanie są zabijani, stają się niewolnikami lub zmusza się ich do ucieczki. Ich liczba w ostatnich latach zmalała o połowę w Syrii – z 2 mln do 1 mln, i w Iraku z 1,4 mln do 260 tys.
Rola Unii Europejskiej, która wspiera uniwersalne ludzkie prawa, jest w tej kwestii kluczowa. Jako aktywny uczestnik w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska jest zdecydowanie w stanie podjąć działania na rzecz egzekwowania podstawowego prawa do wolności. Poprzez swoje zaangażowanie w Radzie Praw Człowieka ONZ oraz powiązanych z nią forach, UE jest idealnie usytuowana do tego, aby opowiedzieć się za zmianami.
Unia Europejska jest czymś więcej niż tylko jakimś pojedynczym organem – jest symbolem zaangażowania na rzecz ludzkiej godności i wolności. Uchwalona przez nią rezolucja daje dowód zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz wolności religijnej, praworządności i równości i życia w pokoju.
Źródło: www.euractiv.com