15 sierpnia otwarto nowe sanktuarium w Guadalajarze, w Meksyku. Otrzymało ono nazwę „Grota Racheli” i poświęcone jest dzieciom zabitym w wyniku aborcji oraz tym, które z różnych powodów zmarły we wczesnym dzieciństwie. To także miejsce pojednania rodziców z dziećmi i Panem Bogiem za pośrednictwem Matki Bożej.
Sanktuarium powołane zostało przez meksykańskie stowarzyszenie obrońców życia Los Inocentes de María (Niewinni Maryi). Nazwa „Grota Racheli” nawiązuje do cytatu z Ewangelii Mateusza, który opisując mord młodzianków w Betlejem przywołując słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma. (Mt 2, 18).
Brenda del Río, założycielka i dyrektorka Los Inocentes de María wskazuje, że głównym celem prowadzonego przez nią stowarzyszenia jest zwalczanie przemocy wobec dzieci, zarówno tych w łonie matki, jak i we wczesnym dzieciństwie. Do tej pory stowarzyszenie pochowało 267 nienarodzonych dzieci, noworodków i niemowląt.
Sanktuarium jest częścią projektu stowarzyszenia, w ramach którego powstanie cmentarz dla dzieci abortowanych. Del Rio wyjaśniła, że w ten sposób rodzice będą mogli pojednać się ze swoim dzieckiem i z Panem Bogiem, m.in. będą mogli nadać zmarłemu dziecku imię i zapisać je odręcznie na małej kartce papieru, która zostanie umieszczona na przezroczystej plastikowej płytce zawieszonej na ścianach obok sanktuarium.
Te akrylowe płytki zostaną przyklejone do ścian, wraz z imionami wszystkich dzieci – mówi Río i dodaje: – Jest tam również mała skrzynka na listy, w której ojciec lub matka mogą zostawić list do swojego nieżyjącego już dziecka.
Del Río podkreśla, że jej zdaniem w Meksyku aborcja ma bezpośredni wpływ na wysoki wskaźnik morderstw, zaginięć i handlu ludźmi. Jednocześnie wyjaśnia, że projekt prowadzony przez jej organizację obejmuje obszary w Meksyku, które są marginalizowane i opanowane przez przestępczość. Stowarzyszenie oferuje pomoc dla kobiet w ciąży i po porodzie. Prowadzone są warsztaty w lokalnych kościołach katolickich, uczą kobiety, czym jest ludzka godność i jak wygląda rozwój dziecka w łonie matki.