Wniesiona przez środowisko pro-eutanatyczne pisemna deklaracja „o godności przy końcu życia” (ang. ‘dignity at the end of life’) została odrzucona, uzyskując wśród 751 eurodeputowanych zaledwie 13%-owe poparcie. W złożonej deklaracji domagano się dla każdego europejskiego obywatela prawa do zakończenia życia w przypadku choroby powodującej nieznośne cierpienie fizyczne i psychiczne.
Deklaracja została złożona 15 października 2015 roku przez grupę czternastu europosłów w składzie z m.in. Sophią in’t Veld oraz Marią Arena, które publicznie poparły IPPF (International Planned Parenthood Federation) – mimo stawianych organizacji wyraźnych zarzutów o nielegalny handel abortowanymi dziećmi. Takie pisemne deklaracje stanowią niewiążący instrument Parlamentu Europejskiego służący eurodeputowanym do wyrażenia swoich opinii. Oświadczenia, aby zostały opublikowane w protokole sesji plenarnej, muszą zostać poparte większością głosów członków Parlamentu Europejskiego.
W złożonej deklaracji, opartej na wadliwej interpretacji zasady pomocniczości oraz błędnej koncepcji „ochrony i poprawy zdrowia publicznego”, grupa wspomnianych polityków wniosła o dostępność eutanazji na żądanie dla osób chorych, włączając w to osoby cierpiące ze względów umysłowych i psychicznych. Do tej pory nawet w krajach o najbardziej liberalnym prawie dot. eutanazji, ostatni punkt wywołał szeroki sprzeciw ekspertów w dziedzinie zdrowia.
„To zdecydowany cios dla zwolenników lobby pro-eutanatycznego i jego zwolenników w Brukseli”, oświadczył Jaime Mayor Oreja, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczący Federacji ONE OF US. „Ta sytuacja pokazuje nam rzeczywistość i zagrożenia związane z ruchami w kierunku legalizacji eutanazji w Europie”, dodał. Owe ruchy stanowią jedno z największych zagrożeń dla poszanowania prawa do życia i rozwoju opieki paliatywnej w Europie.
Zbliżające się Forum ONE OF US, które odbędzie się w Paryżu 12 marca br. podejmie problem eutanazji oraz otworzy dyskusję pt. „Legalna eutanazja w Europie – zagrożenie czy rzeczywistość?”. Eksperci w dziedzinie zdrowia podzielą się z publicznością swoim doświadczeniem, które obejmuje ostatnie kontrowersyjne belgijskie debaty wokół prawa do wolności sumienia dla osób oraz instytucji zdrowotnych, a także wokół najbardziej ekstremalnych rozwiązań prawnych dot. eutanazji dla nieletnich oraz eutanazji ze względów psychicznych.
Tegoroczne Forum ONE OF US będzie pierwszym w swoim rodzaju wydarzeniem, które skupi międzynarodowe i europejskie ruchy pro-life i zgromadzi ponad 1200 uczestników z całej Europy.
Europejska Federacja Ruchów Obrony Życia ONE OF US
183