Ocalić nadzieję…

by

11 marca 2017 roku reprezentacja Fundacji Jeden z Nas oraz Poradni Bioetycznej była obecna na konferencji „Ocalić nadzieję. Rola i miejsce hospicjum perinatalnego w przestrzeni międzyludzkiej i w systemie opieki zdrowotnej”. Data spotkania nie została wybrana przypadkowo – ustalono ją na dzień przed przypadającą 12 marca rocznicą urodzin ks. Józefa Tischnera. Wydarzenie odbyło się w XVI-wiecznej Willi Decjusza. Nasza Fundacja wraz z Polskim Stowarzyszeniem Obrońców Życia Człowieka została oficjalnym partnerem głównego organizatora konferencji, Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Honorowy patronat nad całym wydarzeniem objęli metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

 

Podczas sesji porannej uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się wiele na temat wad wrodzonych najczęściej diagnozowanych u płodów i noworodków, ze szczególnym uwzględnieniem aberracji chromosomalnych, genodermatoz, niedorozwoju mózgu (anencefalia), wad układu moczowego i krążenia, a także przypadków zrośnięć (sirenomelia, bliźnięta syjamskie) i uszkodzeń mechanicznych (zespół taśm owodniowych). Mieliśmy również okazję posłuchać o standardach opieki paliatywnej noworodków oraz o celach i zasadach regulujących pracę hospicjum perinatalnego. Przed przerwą wysłuchaliśmy wykładu prof. Gadacza na temat cierpienia. Wystąpienie filozofa stanowiło chwilę na refleksję i wzbudziło w uczestnikach wiele emocji.

 

Po przerwie kawowej dr Katarzyna Jankowska przedstawiła podstawowe zasady komunikacji medycznej, w tym komunikacji z rodzicami nieuleczalnie chorego dziecka. Następne wystąpienia dotyczyły przygotowania pary spodziewającej się chorego dziecka do porodu. Mogliśmy zapoznać się z przykładowym planu porodu, który rodzice opracowują z lekarzem i z psychologiem. Wiele emocji wzbudziła kwestia zbierania pamiątek z dnia narodzin, w tym robienia zdjęć na sali porodowej. Na koniec konferencji prelegenci pochylili się nad zagadnieniem żałoby, szczególnie żałoby u ojca zmarłego dziecka. Warto dodać, że kolejnym wystąpieniom towarzyszyły fragmenty wykładu prof. Jacka Filka, który został wygłoszony podczas inauguracji Hospicjum dla Dzieci im. Tischnera. Dzięki temu konferencja miała nie tylko medyczny, lecz również filozoficzny charakter. Całe wydarzenie było cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników konferencji. Wiedza, jaką mogliśmy zdobyć, z pewnością będzie procentować w przyszłości.

 

Katarzyna Waliczek

 

Więcej o działalności Hospicjum dla Dzieci im. Tischnera można przeczytać na stronie: www.hospicjumtischnera.org

You may also like

Facebook