Zgodnie z pierwszym w Indiach zakrojonym na szeroką skalę badaniu nad aborcją i „nieplanowanymi ciążami”, jedna na trzy ciąże z 48,1 mln zakończyła się w tym kraju w 2015 roku aborcją. W 2015 roku odnotowano około 15,6 miliona zabiegów przerwania ciąży – donosi raport opublikowany w „The Lancet”.
Niemal połowa ciąż była według sporządzonego raportu nieplanowana, a 800 tysięcy kobiet uciekło się do niebezpiecznych, zagrażających ich życiu i zdrowia, metod przerywania ciąży. Najpopularniejszą formą pozbawienia życia dzieci na etapie rozwoju prenatalnego były pigułki aborcyjne – aż 81% wszystkich aborcji dokonała się w ten sposób, tj. łącznie 12,7 mln aborcji.
Około 22% (3,4 mln) aborcji przeprowadzono w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Z kolei 73% zabiegów przerwania ciąży (11,5 mln) to pozbawienie życia nienarodzonych dzieci wykonane poza placówkami służby zdrowia. 800 tysięcy aborcji przeprowadzone zostały przez „nieformalnych dostawców” tego procederu.
Zebrane przez autorów opracowania dane nie mają jednak służyć wzmocnieniu ochrony dzieci przed narodzeniem, edukacji w zakresie pro-life czy też polepszenia warunków ekonomiczno-społecznych, by rodziny oczekujące narodzin swoich dzieci miały zapewnione bezpieczeństwo socjalne. Chander Shekhar, autorka opracowania i profesor na Wydziale Badań Nad Płodnością International Institute of Population Studies w Mumbaju, wyraziła nadzieję, że dzięki badaniom możliwe będzie rozszerzenie dostępu do bezpiecznych aborcji, przeszkolenie dodatkowych pielęgniarek i lekarzy w tym zakresie oraz wyposażenie publicznych placówek w niezbędny sprzęt i materiały do chirurgicznych metod przerywania ciąży. Anjali Nayyar, wiceprezes wykonawczy ds. Globalnych Strategii Zdrowotnych oznajmił z kolei, że „badanie wskazuje na potrzebę poprawy usług antykoncepcyjnych, aby pomóc parom zapobiegać nieplanowanym ciążom”.
Źródło: www.hindustantimes.com