Amerykanie ogłosili swój pierwszy sukces w edycji ludzkiego genomu

/Amerykanie ogłosili swój pierwszy sukces w edycji ludzkiego genomu

Amerykanie ogłosili swój pierwszy sukces w edycji ludzkiego genomu

Amerykańscy naukowcy pozazdrościli chińskim rywalom w prowadzeniu badań nad technologią edycji ludzkiego genomu metodą CRISPR. W zeszłym tygodniu ujawniono, że naukowcy z laboratorium w Portland, w stanie Oregon, z powodzeniem użyli tej techniki w edycji ludzkiego genomu.

 

Według MIT Technology Review, zespół badaczy prowadzony przez Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health and Science University, stworzył w celach eksperymentalnych przy pomocą procedury in vitro dziesiątki embrionów. Dawcami plemników byli mężczyźni będący nosicielami wadliwych genów. Jak donosi MIT Technology Review, naukowcom udało się „zedytować” gen odpowiedzialny za chorobę genetyczną, jednak nie wiadomo na razie, które zmutowane geny wybrano do edycji.

 

Żadnym z embrionów nie pozwolono żyć dłużej niż kilka dni. Badania jeszcze nie zostały opublikowane, a Mitalipov odmówił udzielenia komentarza.

 

Chińscy naukowcy opublikowali trzy artykuły opisujące, w jaki sposób dokonali edycji ludzkiego genomu. Okazało się, że technika nie jest tak prosta, jak się spodziewano. W miarę rozwoju embrionów stwierdzono, że nie wszystkie komórki zostały „zedytowane” oraz zauważono pewne „niekorzystne efekty”. Według MIT Technology Review, technologia zastosowana przez Mitalipova wyeliminowała te komplikacje.

 

Ulepszanie genetyczne czy „projektowanie dzieci” w USA jest niezgodne z prawem. Jednak opracowaną przez Mitalipova technologię będą mogli wykorzystać naukowcy z innej części świata, gdzie przepisy w tej kwestii dają zielone światło podobnym eksperymentom.

 

Źródło: www.bioedge.org, www.technologyreview.com

By | 2017-08-02T13:39:03+02:00 środa, 02 sierpnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail