Amerykańskie media przybliżają postać Sługi Bożego Jérôme Lejeune’a

/Amerykańskie media przybliżają postać Sługi Bożego Jérôme Lejeune’a

Amerykańskie media przybliżają postać Sługi Bożego Jérôme Lejeune’a

Amerykańskie środki przekazu: telewizja NBC i agencja AP w specjalnym materiale przybliżyły swym rodakom postać Jérôme Lejeune’a – wybitnego lekarza francuskiego, którego dekret o heroiczności cnót zatwierdził 21 stycznia papież Franciszek. Jest to pierwszy krok do beatyfikacji tego uczonego, znanego m.in. z odkrycia w 1958 tzw. trysomii chromosomu 21, odpowiedzialnej za występowanie zespołu Downa oraz ze sprzeciwu wobec aborcji.

Cytowanie jego poglądów w amerykańskich mediach, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, może być dużym wsparciem dla tamtejszych ruchów obrony życia.

„Chociaż wyniki tych [jego] badań powinny służyć medycynie do leczenia, to jednak często są one wykorzystywane do jak najszybszego ustalenia, czy dzieci poczęte nie mają tej choroby, a jeśli tak, to zwykle może to oznaczać aborcję. (…) Gdy tylko przepisy proaborcyjne weszły do kultury krajów zachodnich, Lejeune rozpoczął kampanię otaczania opieką nienarodzonych dzieci z zespołem Downa. Wygłosił [na ten temat] setki wykładów i udzielił wielu wywiadów na całym świecie w obronie życia” – przypomniała na swej stronie internetowej fundacja, nosząca imię Lejeune’a.

Jego stanowcza postawa w obronie życia sprawiła, że cieszył się wielką sympatią i przyjaźnią św. Jana Pawła II, który powołał go na pierwszego przewodniczącego utworzonej przez siebie 11 lutego 1994 Papieskiej Akademii Życia. Niestety już 3 kwietnia tegoż roku Lejeune zmarł na raka płuc w wieku niespełna 68 lat. Wcześniej, w 1974 św. Paweł VI mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Po śmierci profesora Jan Paweł II w sierpniu 1997 odwiedził jego grób w czasie Światowych Dni Młodzieży w Paryżu.

NBC i AP podkreślają, że także papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się potępiał kulturę „łatwego wyrzucania” (throwaway culture) w odniesieniu do ludzi słabych, niepełnosprawnych i chorych oraz występował przeciw aborcji. Kilka tygodni temu w jednym z wywiadów zapytał retorycznie: „Czy jest w porządku wynajmować płatnego mordercę, aby rozwiązał (jakiś) problem? Chyba nie. (Podobnie) nie możemy pozbawić życia istoty ludzkiej nawet wtedy, gdy jest ona malutka”.

Źródło: KAI
By | 2021-01-24T09:13:23+01:00 niedziela, 24 stycznia 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail