Antykoncepcja hormonalna a koronawirus. Zaskakujące wyniki badań

/Antykoncepcja hormonalna a koronawirus. Zaskakujące wyniki badań

Antykoncepcja hormonalna a koronawirus. Zaskakujące wyniki badań

Kobiety stosujące hormonalne tabletki antykoncepcyjne są bardziej narażone na śmiertelne zakrzepy krwi (zakrzepicę), jeżeli zachorują na COVID-19. To wnioski z nowego raportu, opublikowanego w naukowym czasopiśmie Towarzystwa Endokrynologicznego (Endocrine Society).

Autorami raportu są dr Daniel Spratt z Maine Medical Center oraz dr Rachel Buchsbaum z Tufts University School of Medicine. Raport potwierdza: estrogeny, które są kluczowym składnikiem pigułki antykoncepcyjnej, mają związek z zakrzepicą. Natomiast powstawanie skrzepów krwi stanowi poważne zagrożenie dla wielu pacjentów z COVID-19. Badanie przeprowadzone w Amsterdamie, wykazało, że prawie u jednej trzeciej hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wystąpiły powikłania związane z zakrzepicą.

Według raportu opublikowanego w “Endocrinology”: stosowanie wieloskładnikowych, doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się z dwu- do sześciokrotnym wzrostem ryzyka wystąpienia ŻChZZ [żylnych zatorów zakrzepowo-zatorowych]. Ryzyko udaru mózgu jest zwiększone u młodych kobiet od około 4 do około 8 na 100 000 kobiet rocznie.

Współautor raportu, dr Spratt, w komunikacie prasowym stwierdził:

Podczas tej pandemii potrzebujemy dodatkowych badań, aby ustalić, czy kobiety, które zostały zarażone koronawirusem w czasie ciąży, powinny otrzymać terapię przeciwzakrzepową oraz czy kobiety, przyjmujące tabletki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą, powinny przestać je przyjmować. Badania, które pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób koronawirus powoduje zakrzepicę, mogą nam również dostarczyć nowej wiedzy na temat powstawania skrzepów krwi w innych warunkach i jak temu zapobiegać.

Źródło: www.hli.org.pl
By | 2020-08-13T09:17:16+02:00 czwartek, 13 sierpnia 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail