Apel w sprawie Katarzyny Jachimowicz, polskiej lekarki walczącej o wolność sumienia dla lekarzy w Norwegii

by

W Notodden w dniach 16, 17 i 18 stycznia 2017 roku, będzie miał miejsce proces w obronie sumienia lekarzy. Dr Katarzyna Jachimowicz pracowała od 2010 roku w Norwegii jako lekarz rodzinny. W grudniu 2015 roku dostała wypowiedzenie z pracy, w którym napisano, że powodem zwolnienia była odmowa zakładania spirali wczesnoporonnych i kierowania pacjentek na aborcję.

 

Katarzyna Jachimowicz upomniała się o prawo do wolności sumienia dla lekarzy, którzy według norweskiego prawa mają obowiązek zakładania środków wczesnoporonnych oraz kierowania na zabieg aborcji. 16 stycznia rozpocznie się wszczęty przez nią proces sądowy w obronie klauzuli sumienia.

 

„Gdyby chodziło tylko o przywrócenie mnie do pracy, pewnie zakończyłabym już tę walkę. Ale lekarze rodzinni w Norwegii stracili prawo do wolności sumienia. Co będzie, gdy po zakładaniu spirali i kierowaniu na aborcję w grę wejdą inne zabiegi np. eutanazja? Pozywam państwo norweskie za bezzasadne zwolnienie z pracy oraz łamanie praw człowieka” – wyjaśniała dr Katarzyna Jachimowicz

 

Zdaniem   Jachimowicz, Norwegia zakazując lekarzom stosowania klauzuli sumienia narusza w ten sposób art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka:

 

Artykuł 9. Wolność myśli, sumienia i wyznania

 

Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne.

 

Wolność uzewnętrzniania wyznania lub przekonań może podlegać jedynie takim ograniczeniom, które są przewidziane przez ustawę i konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku publicznego, zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.

 

W związku ze zbliżającym się procesem dr Katarzyny Jachimowicz zachęcamy wszystkich, aby dać mocne wsparcie pani Katarzynie, modlitwą i dobrym słowem. Jest to wielka sprawa dotycząca przywrócenia norweskim lekarzom rodzinnym oczywistego prawa odmowy wykonywania czynności niezgodnych z ich sumieniem.

 

Została także stworzona specjalna strona na Facebooku poparcia dla dzielnej lekarki.

 

Zachęcamy do wysyłania listów i e-maili celem poparcia dla Katarzyny Jachimowicz:

 

Premier Norwegii: Erna Solberg

Government Administration Services,

Postbox 8129 Dep, 0032 OSLO, Norway

e-mail: [email protected]

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii

Ambasador: Stefan Czmur

Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244

e-mail: [email protected]

 

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo

Norwegia, Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo

e-mail: [email protected]

 

Ambasada Norwegii w Warszawie

Chopina 2A, 00-559 Warszawa

tel.(22) 696 40 30

fax: (22) 628 93 83

e-mail: [email protected]

 

Źródło: www.pro-life.pl

You may also like

Facebook