Badania krwi matki pomogą przewidzieć problemy przy porodzie?

by

Badania przeprowadzone przez Queen Mary University London (QMUL) wskazują, że białka krążące w krwi ciężarnej kobiety mogą być wykorzystane w testach prenatalnych, aby określić stan zdrowia dziecka i przewidzieć konieczność zapewnienia natychmiastowej opieki po porodzie.

 

Testy przeprowadzone na myszach oraz na 129 ciężarnych kobietach wykazały, że poziom obecnego w krwi markera DKL1 jest dobrym wskaźnikiem rozwoju płodu oraz komplikacji związanych z ciążą. Jego niski poziom związany był z obniżonym rozwojem u nienarodzonych dzieci.

 

Naukowcy rozważają użycie tego markera jako nieinwazyjnego narzędzia do badań przesiewowych. Zalecane są jednak dalsze badania w celu ujednolicenia wyników.

 

Białko DKL1 znajduje się w dużych ilościach w surowicy krwi matki ciężarnej u ludzi i gryzoni. Jego pełna rola nie została jeszcze wyjaśniona. Badania finansowane przez Medical Research Council i opublikowane w „Nature Genetics Journal” wykazały, że białko pochodzi z płodu. Dodatkowo, jego stężenie w mleku matki może bezpośrednio wskazać stan biologiczny rozwijającego się dziecka.

 

Dr Marika Charalambous, lekarka, która prowadziła badania nad białkiem DKL1, stwierdziła, że jest to odkrycie mogące pomóc zidentyfikować przyczyny niskiej masy płodu. Ponadto, DKL1 może wyjaśniać, czy przyczyna ta związana jest z niedoborem składników odżywczych w macicy czy też czynnikami genetycznymi. Informacje uzyskiwane dzięki temu odkryciu pozwolą położnym na zaplanowanie takich działań przy porodzie, które zapewnią bezpieczeństwo matce i dziecku.

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook