Belgia: ponad 2 tysiące przypadków eutanazji w 2016 roku

by

Komisja ds. Kontroli i Oceny Eutanazji w Belgii opublikowała statystyki, według których w 2016 roku poddane eutanazji zostały 2024 osoby, co oznacza wzrost przypadków przedwczesnego zakończenia życia o 0.15 % w porównaniu z rokiem 2015.

 

Statystyki zostały sporządzone na podstawie raportów medycznych otrzymywanych po śmierci pacjenta, jednak – według Komisji – zabiegów eutanazji mogło być znacznie więcej, ponieważ „niektóre przypadki z różnych powodów nie zostały zgłoszone”.

 

Gilles Genicot, prawnik i członek Komisji, twierdzi, że prośby o eutanazję „osiągają szczyty możliwości”. „Nie ma już nic zaskakującego, nie ma już żadnych obiekcji co do tej procedury. Prawo uczyniło sprawy możliwymi i przejrzystymi” – dodaje.

 

Wśród 2024 zarejestrowanych w ubiegłym roku przypadków eutanazji, jeden z nich obejmuje uśmiercenie nieletniej osoby – zgodnie z niedawno wprowadzonymi w tej kwestii nowymi regulacjami prawnymi.

 

Koszty eutanazji pokrywane są z kieszeni „dobroczyńców” osób, które proszą o eutanazje. Wynoszą one 25 euro (preparaty medyczne) + 25 euro (wizyta lekarza i wszelkie „koszty szpitalne”).

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook