Białe krzyże upamiętniły 121 nienarodzonych dzieci

by FUNDACJA JZN
Na cmentarzu komunalnym przy Ofiar Firleja w Radomiu poświęcono dziś nowe, białe krzyże upamiętniające 121 nienarodzonych dzieci. Przy ich grobach modlił się biskup radomski Marek Solarczyk. Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba.

– Wierzymy, że dzieci uczestniczą w pełni miłości Boga. Prosimy, aby otoczył On swoją mocą ich rodziców i bliskich. Prosimy również o umocnienie dla wszystkich, którzy przeżywają w tych dniach smutek z powodu śmierci nienarodzonych dzieci – modlił się bp Solarczyk.

Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba. – Jeden z naszych braci jest stolarzem i razem ze swoim kolegą wykonał te krzyże. Dzisiaj je zamontowaliśmy na cmentarzu, gdzie znajduje się kwatera dzieci nienarodzonych – powiedział Leszek Jagiełło z Rady Rycerzy Kolumba przy parafii MB Bolesnej w Radomiu.

Od 2009 roku w Radomiu pochówki dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane przez rodziców, są finansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. – Formalnie jest to zadanie gminy, ale realizowane przez nas – powiedział Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Z danych Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wynika, że ok. 20% nienarodzonych dzieci nie jest odbieranych przez rodziców ze szpitali.

Obecnie na Firleju są cztery kwatery, gdzie są grzebane dzieci nienarodzone.

W najbliższym czasie Rycerze Kolumba chcą postawić dwa pomniki dzieci nienarodzonych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego i Ofiar Firleja.

Przypomnijmy, że w Skarżysku-Kamiennej, Końskich i Starachowicach są groby dzieci nienarodzonych, a pomnik dzieci utraconych znajduje się w Pionkach.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook