Brytyjczykom udało się przeszczepić narządy od dawców z HIV

by

Jak doniosło BBC News, naukowcy w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy przeszczepili osobom z HIV kilka narządów pobranych od zmarłych dawców zakażonych tym wirusem.

 

Pierwszą taką transplantację wykonano w 2015 r. w Guy’s and St Thomas’ Hospital w Londynie i wykorzystano w niej nerki dawców. Tym razem wykorzystano kilka narządów, dwie nerki oraz dwie wątroby od dwóch dawców. Zarówno dawcy, jak i biorcy byli zainfekowani tym patogenem – informuje Medycyna Praktyczna.

 

Co ważne, „osobom, które nie są zakażone HIV, nie przeszczepia się narządów od dawców z tym drobnoustrojem”. W opinii dyrektora transplantologii w NHS Blood and Transplant prof. John Forsythe, „wykorzystanie organów od osób zakażonych HIV skróci kolejkę oczekujących na przeszczep. Dotychczas ludzie żyjący z HIV otrzymywali narządy od osób wolnych od tego zarazka”.

 

Transplantacje między dawcą i biorcą zakażonym wirusem HIV są wykonywane Republice Południowej Afryki już od 2010 r. Obserwacje pokazują, że „jak dotąd długość przeżycia osób z HIV po przeszczepieniu narządu pobranego od zmarłej osoby również zakażonej tym patogenem jest taka sama jak w przypadku pozostałych chorych”.

 

Przy tym niewątpliwie kolejnym sukcesie medycznym trzeba również zwrócić uwagę na etyczny aspekt problemu. Dr Rachel Hilton, nefrolog z Guy’s and St Thomas’ Hospital, „twierdzi, że trzeba ocenić ryzyko, jakie wiąże się z przeszczepieniem narządu od dawcy z HIV. Chodzi o to, żeby korzyści takiej transplantacji przewyższały u biorcy związane z nią ryzyko”.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook