Chiny: badania nad wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych w leczeniu Parkinsona

by

Naukowcy z Chin mają rozpocząć badania nad wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych w leczeniu choroby Parkinsona i zwyrodnienia plamki żółtej.

 

W jednym badaniu naukowcy planują wstrzyknąć pacjentowi prekursorowe komórki neuronalne, pochodzące z komórek macierzystych, do obszarów mózgu dotkniętych zmianami spowodowanymi chorobą Parkinsona. Mają one zregenerować tkanki odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Natomiast w drugim badaniu naukowcy wstrzykną pobrane z komórek macierzystych komórki siatkówki do oczu osób chorujących z powodu podeszłego wieku na zwyrodnienie plamki żółtej. Badacze uważają, że komórki te zastąpią uszkodzone komórki tkanki nabłonkowej.

 

Zagraniczni eksperci krytykują ten pomysł i wyrażają swoje obawy: „Jestem nieco zaskoczony i zaniepokojony, ponieważ nie widziałem żadnych potwierdzonych danych z badań przedklinicznych dotyczących takiego podejścia” – mówi Lorenz Studer, biolog komórek macierzystych na Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Natomiast Jeanne Loring z Scripps Research Institute w La Jolla w Kalifornii jest zaniepokojona wyborem rodzaju komórek, które mają być użyte w badaniach nad leczeniem choroby Parkinsona, ponieważ mogą się one przekształcić w inne rodzaje neuronów, w których będzie dochodziło do niebezpiecznych mutacji – „nie wiadomo, czym staną się te komórki”.

 

Źródło: www.bioedge.org

You may also like

Facebook