Co dalej z ochroną życia w Polsce?

by FUNDACJA JZN
Pomimo 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości nadal nie zapewnił prawnej ochrony dzieci nienarodzonych. Obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję” utknął w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Mija także 9 miesięcy od złożenia przez posłów PiS wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie niekonstytucyjności przepisów dopuszczających tzw. aborcję eugeniczną.

 

W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił projekt ustawy Zatrzymaj aborcję, pod którym podpis złożyło ponad 830 tys. osób. Do dziś nie wyszedł on z sejmowej komisji.

 

Przez ten czas zabijano kolejne nienarodzone dzieci – podkreśla Magdalena Łońska z Fundacji Życie i Rodzina. „Z dnia na dzień, niestety, to oznacza, że giną kolejne dzieci, kolejna trójka dzieci dziennie. To są tak naprawdę straszne wiadomości; w naszym państwie trwa zabijanie dzieci w świetle prawa” – wskazuje Magdalena Łońska.

 

Postawą rządu zawiedziona jest również obrończyni życia dr Zofia Pomirska. „Wszystko to sprawia takie wrażenie gry na zwłokę. Nie wiem czy chodzi o dociągnięcie do wyborów, bo temat jest trudny. Widzimy, że coraz bardziej deklaracje, wcześniej składane obietnice rozmijają się ze stanem faktycznym” – mówi dr Zofia Pomirska. 

 

Również w listopadzie w ubiegłym roku grupa ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niekonstytucyjną tzw. przesłanki eugenicznej. To ona umożliwia wykonanie legalnej tzw. aborcji, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka. Inicjatorem wniosku był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. „Sprawa jest już od 10 miesięcy w Trybunale Konstytucyjnym i mam nadzieję, że wkrótce zapadanie orzeczenie, tym bardziej, że Sejm wyraził swoje stanowisko zgodne z naszym wnioskiem i Prokurator Generalny w maju przedstawił swoją opinię” – mówi polityk.

 

Dlatego Instytut Ordo Iuris wystosował dwie opinie do Trybunału Konstytucyjnego, które mają wpłynąć na przyspieszenie korzystnej dla życia decyzji Trybunału.

 

„Pierwszą opracowali nasi eksperci” – mówi dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris. „Dotyczy przede wszystkim niezgodności przepisów pozwalających na aborcję eugeniczną z polską ustawą zasadniczą z uwzględnieniem szerokiego omówienia dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego” – informuje dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

 

W opinii zaznaczono, że konstytucja oraz liczne umowy międzynarodowe gwarantują prawną ochronę życia i nie wprowadzają żadnych ograniczeń ze względu na wiek oraz stan zdrowia.

 

Druga opinia dotycząca prawa międzynarodowego poparta została przez 38 organizacji polskich i międzynarodowych. Jak dodaje dr Marcin Olszówka z Ordo Iuris, w przeszłości Trybunał Konstytucyjny już wielokrotnie opowiadał się za życiem. „Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że z katalogu praw człowieka wynika zasada interpretacyjna, czyli wszelkie wątpliwości należy rozstrzygnąć na korzyść ochrony życia ludzkiego” – przypomina dr Marcin Olszówka.

 

Jednak problem tzw. aborcji leży także po stronie lekarzy – zauważa Maria Madise z Voice of The Family w Wielkiej Brytanii. Często zalecają aborcję, nie wskazując na jej skutki. „W sytuacjach stresowych często wiąże się to z brakiem otrzymania odpowiedniego wyjaśnienia dotyczącego konkretnej diagnozy, tego, jakie są jej konsekwencje, także w sytuacjach, kiedy kobieta nie może zrozumieć w pełni tej informacji, nie jest ona przedstawiona jasno” – podkreśla Maria Madise.

 

Przeciwnikiem tzw. aborcji jest ginekolog dr Jarosław Pająk. Jak wyjaśnia, za decyzją o aborcji często stoi zła sytuacja materialna kobiety. „Czy będzie stać nas na to, żebyśmy stworzyli warunki dla kobiet, które pragną donosić ciążę, a same są postawione w sytuacji życiowej, gdy tych środków do życia nie mają?” – pyta ekspert. 

 

Trybunał Konstytucyjny nie jest zobligowany do zajęcia się wnioskiem w konkretnych ramach czasowych.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook