COVID-19 Q&A Czy szczepionki przeciw COVID-19 mają wpływ na płodność i zdrowie poczętych dzieci?

by FUNDACJA JZN
Czy powinniśmy się zaszczepić na COVID-19? Jest to autonomiczna, niezależna decyzja każdego z nas, którą powinniśmy podjąć we własnym sumieniu. Żeby jednak mieć możliwość podjęcia roztropnej i niezależnej decyzji, warto wiedzieć, które informacje są prawdą, a które zwykłymi mitami. W naszej serii COVID-19 Q&A potwierdzamy fakty, rozwiewamy mity i odpowiadamy na Wasze pytania na temat wirusa SARS-CoV-2, szczepień i pandemii COVID-19.

 

Pytanie: Trafiłem na informację o nieznanym wpływie szczepionki na płodność i zdrowie poczętych dzieci. Wynikać ma on ze skróconej procedury dopuszczenia szczepionki do użytku (nie upłynęło 5 lat). Czy to prawda, czy „fejk”? Czy któraś z istniejących szczepionek jest pod tym kątem przebadana? Czy są już jakieś informacje dot. wpływu tych szczepionek na te dwa aspekty?

Odpowiedź: Częściowo odpowiedzieliśmy na to pytanie TUTAJ. Nie istnieją jakiekolwiek publikacje potwierdzające negatywny wpływ na płodność szczepionek przeciw COVID-19. Wręcz uważa się tego typu informacje za fake newsy (FDA i EMA w związku z pojawieniem się takich informacji przeprowadziły osobne dochodzenie – patrz: publikacje źródłowe poniżej). Przy tak ogromnej liczbie osób zaszczepionych już podczas badań klinicznych i po ich zakończeniu, negatywny wpływ szczepień na płodność czy jakość nasienia na pewno zostałby zauważony.

W publikacjach poświęconych tej tematyce pojawiają się jednak odniesienia do toczącej się w tej sprawie dyskusji – szczególnie burzliwej wśród społeczności krajów arabskich. Niepokój wywołany publikowanymi w mediach społecznościowych fake newsami na temat związku bezpłodności ze szczepieniami na COVID-19 jest tam szczególnie silny, co bezpośrednio przekłada się na niechęć do szczepień w społecznościach muzułmańskich.

Co do długofalowych konsekwencji (np. epigenetycznych) nie ma jakichkolwiek doniesień w tym zakresie, można natomiast raczej spodziewać się długofalowych konsekwencji na poziomie epigenetycznym (włączania i wyłączania produkcji pewnych białek, niezależnie od struktury DNA) po przechorowaniu COVID-19 – takie zewnętrzne modyfikacje naszego DNA (np. poprzez przyłączanie lub odłączanie reszt metylowych do/od promotorów genów) są bowiem dość charakterystyczne dla wirusów.

Trzeba pamiętać, że pomimo skrócenia procedury dotyczącej dopuszczenia szczepionek mRNA, technologia szczepionek opartych o produkcję białka z mRNA nie jest czymś nowym i kompletnie nieznanym. Szczepionki te zostały wynalezione ponad dekadę temu i były od kilku lat bardzo intensywnie testowane, także na ludziach (np. szczepionka przeciw Eboli). Tak więc długofalowe skutki szczepionek mRNA są dobrze znane nie tylko firmom farmaceutycznym, ale także nadzorującym je organom. Gdyby szczepionki takie wiązały się z masowym zagrożeniem dla zdrowia reprodukcyjnego, na pewno nie zostałyby dopuszczone do użytku przez FDA czy EMA. Szczególnie pod tym względem warto przyglądać się szczepieniom w USA, gdzie FDA jako agencja federalna na pewno nie rekomendowałaby dla swoich obywateli jakichkolwiek technologii medycznych, które mogłyby im zagrażać.

dr n. med. Monika Zazula, biolog molekularny, bioetyk

Zobacz także:

COVID-19 Q&A Czy szczepionki na COVID-19 powodują bezpłodność?


Źródła:

  • Sajjadi NB, Nowlin W, Nowlin R, Wenger D, Beal JM, Vassar M, Hartwell M. United States internet searches for „infertility” following COVID-19 vaccine misinformation. J Osteopath Med. 2021 Apr 12. doi: 10.1515/jom-2021-0059. Epub ahead of print. PMID: 33838086
  • Sallam M, Dababseh D, Eid H, Al-Mahzoum K, Al-Haidar A, Taim D, Yaseen A, Ababneh NA, Bakri FG, Mahafzah A. High Rates of COVID-19 Vaccine Hesitancy and Its Association with Conspiracy Beliefs: A Study in Jordan and Kuwait among Other Arab Countries. Vaccines (Basel). 2021 Jan 12;9(1):42. doi: 10.3390/vaccines9010042. PMID: 33445581; PMCID: PMC7826844.
  • Rauch S, Jasny E, Schmidt KE, Petsch B. New Vaccine Technologies to Combat Outbreak Situations. Front Immunol. 2018 Sep 19;9:1963. doi: 10.3389/fimmu.2018.01963. PMID: 30283434; PMCID: PMC6156540.

COVID-19 Q&A

You may also like

Facebook