Czeski rząd przeciwko propozycjom legalizacji eutanazji

by

W dniu 22 czerwca br. czeski rząd odrzucił zaproponowany przez 6 posłów projekt ustawy legalizujący eutanazję. Ustawa, choć ma negatywną opinię rządu, musi jeszcze przejść przez dalszy proces legislacyjny (pierwsze czytanie w Izbie Deputowanych). Ostateczną decyzję podejmie parlament.

 

Zgodnie z projektem ustawy, eutanazja byłaby dostępna jedynie dla osób w „beznadziejnym stanie zdrowia, którzy poprosiliby o skrócenie życia”. O tym, czy warunki do wykonania eutanazji zostały spełnione, decydowałaby specjalna komisja.

 

Rząd jednak jest przekonany, że „to niepodobne do Czech, aby poszły za przykładem innych krajów, gdzie dopuszcza się eutanazję (…)”. We wstępnym stanowisku rządu, podkreśla się, że w krajach gdzie eutanazja jest legalna, wyraźnie udowodniono liczne przypadki nadużyć – takie jak np. naciski ze strony rodziny czy bezkarność w przypadku nieprzestrzegania warunków określonych w ustawie.

 

„Jeżeli ustawa zostałaby uchwalona, skutkiem tego mogło by być po prostu zabijanie ludzi”, powiedział minister przemysłu i handlu, Jan Mladek. Minister rolnictwa Marian Jurecka podkreślił: „Popieram pomoc, opiekę z miłością, solidarność i opiekę paliatywną na wysokim poziomie – to jest rozwiązanie”. Czeski rząd wezwał do debaty w kwestii wzmocnienia i rozwoju opieki paliatywnej.

 

Źródło: www.praguemonitor.com

You may also like

Facebook