Litwa zaostrza przepisy dotyczące in vitro

by

Litewski Sejm przyjął konserwatywną ustawę o sztucznym zapłodnieniu, która zezwala na zapłodnienie maksymalnie trzech komórek jajowych oraz zabrania mrożenia embrionów.

 

Za nowym projektem ustawy zagłosowało 59 posłów, 19 głosowało przeciwko, a 15 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparli głównie członkowie partii konserwatywnej, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Partii Pracy i partii Porządek i Sprawiedliwość. Przeciwko byli bądź wstrzymali się od głosu socjaldemokraci i liberałowie – informuje Medycyna Praktyczna.

 

Niezadowolenie z głosowania i uchwalonej ustawy wyraża minister zdrowia Juras Pożela, który zapowiedział, że wraz z organizacjami pacjentów zwróci się do pani prezydent z prośbą o zawetowanie ustawy.

 

„Przyjęta ustawa, która ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku, przewiduje zwrot wydatków na leczenie bezpłodności. Obecnie na Litwie procedury sztucznego zapłodnienia są płatne i są przeprowadzane tylko w prywatnych klinikach (…)”, podaje mp.pl. Przyjęta ustawa, jeżeli zostanie podpisana, uniemożliwi prywatnym klinikom mrożenie embrionów.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook