Czy nastolatki w Hiszpanii będą mogły dokonywać aborcji bez zgody rodziców?

/Czy nastolatki w Hiszpanii będą mogły dokonywać aborcji bez zgody rodziców?

Czy nastolatki w Hiszpanii będą mogły dokonywać aborcji bez zgody rodziców?

Centrolewicowy rząd Hiszpanii uruchomił procedurę zmiany przepisów, które umożliwiają dokonywanie aborcji przez nieletnie – ogłosiła w środę w parlamencie minister ds. równouprawnienia Irene Montero.

Posłowie Lewicy podają, że prace nad zmianą ustawy z 2015 r. “już ruszyły” i mają służyć “realizacji prawa każdej kobiety do decydowania o swoim ciele”.

Z informacji, które minister przekazała deputowanym, wynika że po nowelizacji prawa aborcyjnego nastolatka, która nie ukończyła 18. roku życia, decyzję o przerwaniu ciąży, miałaby podejmować samodzielnie, bez zgody swoich rodziców.

Informacja o próbie nowelizacji prawa aborcyjnego jest zaskoczeniem dla większości mediów w Hiszpanii. Od 2010 r. przepisy pozwalają tam na przerywanie ciąży na życzenie kobiety w pierwszych 14 tygodniach, a w 2015 r. wprowadzono do ustawy zapis, że małoletnie muszą posiadać zgodę swoich rodziców na przeprowadzenie aborcji.

Niektóre środowa twierdzą, że deklaracja minister Montero może być próbą “odwrócenia uwagi” i formą “tematu zastępczego” wobec sprawy jej męża. Właśnie skierowano do Sądu Najwyższego wniosek o postawienie w stan oskarżenia jej męża, wicepremiera w rządzie Sancheza – Pablo Iglesiasa. Sprawa ma związek z podejrzeniami o kradzież telefonu komórkowego Diny Bousselham, jednej z byłych działaczek kierowanej przez niego partii Podemos, obecnie dziennikarki.

Źródło: www.gosc.pl
By | 2020-10-09T10:10:57+02:00 piątek, 09 października 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail