Czy Polak zostanie odłączony od aparatury? Decyduje Europejski Trybunał Praw Człowieka

/Czy Polak zostanie odłączony od aparatury? Decyduje Europejski Trybunał Praw Człowieka

Czy Polak zostanie odłączony od aparatury? Decyduje Europejski Trybunał Praw Człowieka

Decyzję w sprawie życia lub śmierci Polaka ma podjąć Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sprawa ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy sąd zgodził się, by zaprzestać podawania wody i pożywienia Polakowi, który przebywa w szpitalu w Plymouth. Choć żona zaakceptowała wyrok, sprzeciwiła się najbliższa rodzina, m.in. matka i siostry.

Mężczyzna na początku listopada ubiegłego roku przeszedł zawał, który spowodował poważne uszkodzenie mózgu. Oddycha samodzielnie, ale zdaniem lekarzy ze szpitala nie ma szans na poprawę i pacjent przechodzi w stan wegetatywny.

15 grudnia brytyjski sąd zdecydował, że „zapewnienie leczenia podtrzymującego życie, w tym odżywianie i nawadnianie, nie leży w najlepszym interesie [pacjenta] i można go w zgodzie z prawem zaprzestać”.

Nakazał jedynie utrzymanie opieki paliatywnej, która zapewni, zachowanie „jak największej godności i jak najmniejszego dyskomfortu, aż do końca jego życia”.

Wyrok zaakceptowała żona mężczyzny. Swój sprzeciw wniosły jednak matka mężczyzny, dwie siostry i siostrzenica, które odwoływały się od decyzji w kolejnych instancjach. W tym czasie mężczyzna był dwukrotnie odłączany od aparatury – za drugim razem nie otrzymywał wody i pożywienia od 24 do 28 grudnia.

Rodzinę wsparły Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości, które zaoferowały transport do Polski i leczenie. Na to nie zgodził się jednak sąd.

W ostatnich dniach 2020 roku sąd wydał kolejne postanowienie, wstrzymując wykonanie poprzedniej decyzji do 7 stycznia do godz. 16. Sprawa trafiła bowiem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

„Na razie nic nie wiemy” – mówi siostra mężczyzny. Dodaje, że na razie nie ma jeszcze informacji z ETPC i jej brat może dzisiaj zostać ponownie odłączony od aparatury medycznej. Rodzina z pomocą prawników stara się, by tak się nie stało. Walczy także o możliwość skonsultowania stanu pacjenta z lekarzami spoza szpitala.

Źródło: opoka.news
By | 2021-01-08T08:35:40+01:00 czwartek, 07 stycznia 2021|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail