Tak dla Życia! XII Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy

/Tak dla Życia! XII Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy

Tak dla Życia! XII Marsz Świętości Życia przeszedł ulicami Warszawy

Tysiące warszawiaków wzięło udział w niedzielę 2 kwietnia w XII Marszu Świętości Życia. Pod hasłem „Tak dla Życia” przeszli wraz z kard. Kazimierzem Nyczem z Placu Zamkowego do bazyliki Świętego Krzyża. Marszowi towarzyszyła akcja „Pielucha dla Malucha”, w czasie której zbierano artykuły niemowlęce dla Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

 

Pod Kolumną Zygmunta uczestnicy marszu wysłuchali krótkiego świadectwa Wandy i Adama Ekielskich. Małżeństwo z 35-letnim stażem opowiedziało m.in. o swojej otwartości na przyjęcie kolejnych dzieci, mimo kłopotów ze wzrokiem matki. Ekielski był jednym z pierwszych w Polsce mężczyzn w Polsce, który dzięki prof. Włodzimierzowi Fijałkowskiemu mógł towarzyszyć żonie przy porodzie. Małżonkowie wychowują siedmioro dzieci, w tym syna z niepełnosprawnością. Prowadzą też szkołę rodzenia i Dom Narodzin.

 

Po takim świadectwie życia rodzinnego można dać sygnał do wymarszu – stwierdził kard. Nycz a zebrani na Placu Zamkowym nagrodzili siedmiokrotnymi brawami rodziców siedmiorga dzieci.

 

W marszu licznie uczestniczyły rodziny z dziećmi, które niosły specjalnie przygotowane na tę okazję serca z napisem „Dziękuję za życie”. Na zakończenie marszu wręczyły je swoim rodzicom. Radosną atmosferę marszu podkreślały różnobarwne balony i flagi oraz śpiewy i okrzyki np. „Każda mama – superbohaterka”. Dorośli nieśli też transparenty z hasłami „Dziecko to szczęście”, „Solidarni z życiem”, „Życie jest święte”. W czasie marszu przypomniano też nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie m.in. o roli ojca.

 

Tegoroczny marsz tradycyjnie już poprzedziły Msze święte: w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starówce mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz natomiast w katedrze św. Floriana na Pradze bp Kazimierz Romaniuk.

 

– Jako chrześcijanie jesteśmy za życiem. Najgłębszy wymiar „Tak dla życia” wyraża się w tym, że wierzymy w życie wieczne, życie, które zmienia się, ale nie kończy. Chcemy, by tu na ziemi, życie każdego człowieka było cenione i chronione – mówił w homilii metropolita warszawski.

 

Kard. Nycz wyraził radość, że we Mszy w archikatedrze uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi. Cieszymy się, że jesteście. Pokazujecie, że dzieci to nie tylko trud, ale radość, że nowy człowiek się narodził – podkreślił metropolita warszawski. Małżonków zachęcał do radości z tego, że mogą uczestniczyć w poczęciu człowieka, gdyż to Bóg powołał ich do współdzialania.

 

Niedziela związana z Marszem Świętości Życia jest również po to, by wyśpiewać Bogu chwałę za to, że życie jest święte. „Owszem, będziemy też wołać, żeby życie każdego człowieka: małego, ale też starego i chorego było święte także w odbiorze i odczuciu wszystkich ludzi; by życie i ludzka godność była chroniona również w wymiarze prawnym – zaznaczył kard. Nycz.

 

Organizatorem XII Marszu Świętości Życia były archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska.

 

Źródło: archidiecezja.warszawa.pl

By | 2017-04-05T12:18:43+02:00 poniedziałek, 03 kwietnia 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail