Dominika z programu „Down the Road. Zespół w trasie”: Moje życie jest cudem

/Dominika z programu „Down the Road. Zespół w trasie”: Moje życie jest cudem

Dominika z programu „Down the Road. Zespół w trasie”: Moje życie jest cudem

Dominika Kasińska jest jedną z uczestniczek programu  telewizyjnego „Down the Road. Zespół w trasie”. W wywiadzie udzielonym Aleteia.pl mówi: – Osoby z zespołem Downa chcą być traktowane normalnie. Warto nas doceniać i wspierać. Nie trzeba się nas bać. My również chcemy realizować nasze potrzeby i spełniać marzenia.

Kiedy Dominika decydowała się na udział w castingu do programu, nie była przekonana, przez chwilę poczuła nawet lęk. Zmotywowała ją mama:

Mówiła, że warto spróbować. Przeczuwała, że wielu ludzi zrozumie problemy i potrzeby osób z zespołem Downa. Powiedziała też, że w ten sposób damy komuś nadzieję, a może nawet ktoś mnie zauważy i znajdę wreszcie stałą, wymarzoną pracę.

Udział w programie był dla niej wyjątkową przygodą, stworzył możliwość poznania wielu ludzi, ale i zobaczenia niezwykłych atrakcji turystycznych. Był także czymś więcej:

Była to misja przybliżenia ludziom problemów osób z zespołem Downa.

Dominika marzy bowiem, by ludzie z zespołem Downa byli zrozumiani i wspierani, ale też traktowani normalnie:

Jesteśmy bardzo ufni i szczerzy. Potrzebujemy więcej czasu na wykonanie niektórych czynności, ale to nie znaczy, że nie potrafimy ich wykonać. Osoby z zespołem Downa często są pozostawione same sobie. Nie są wspierane, właściwie nikt nie ma pomysłu na ich dorosłość, są marginalizowane na rynku pracy. Jest to bardzo przykre, potęguje poczucie izolacji i samotność.

Osoby z zespołem Downa chcą być traktowane normalnie. Warto nas doceniać i wspierać. Nie trzeba się nas bać. My również chcemy realizować nasze potrzeby i spełniać marzenia.

Dla wszystkich z dodatkowym chromosomem, ale i ich rodzin, Dominika ma własne przesłanie:

Warto, by osoby z zespołem Downa o siebie walczyły i by walczyli o nich ich bliscy, tak jak moi rodzice zawalczyli o mnie

W tym procesie ważna jest wiara, która podobnie jak nadzieja, ma według uczestniczki programu, moc sprawczą:

 Uważam, że moje życie, mimo wielu przeciwności i trudów, jest cudem i ma piękny sens. Mam nadzieję, że moje spojrzenie na wiarę, postrzeganie życia, świata i ludzi nie zmieni się.

Źródło: pl.aleteia.org
By | 2020-06-01T08:22:55+02:00 poniedziałek, 01 czerwca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook