Duchaczki obchodzą swój wielki jubileusz

/Duchaczki obchodzą swój wielki jubileusz

Duchaczki obchodzą swój wielki jubileusz

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w tym roku świętuje 800-lecie obecności w Polsce. W Gdańsku-Matemblewie zakonnice prowadzą Dom Samotnej Matki i opiekują się oknem życia, w którym od 2019 roku uratowano czworo dzieci.

22 lutego w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 800 lat posługi Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Polsce, nazywanych popularnie duchaczkami. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wygłosił również do zgromadzonych homilię. Na uroczystości jubileuszowe przybyły Siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z całej Polski, z przełożoną generalną zgromadzenia matką Marią Esterą Kapitan.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej. Siostra Immaculata Alina Kraska przedstawiła referat: „Historia Zakonu Ducha Świętego oraz postać Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Emanueli Kalb”, a ks. dr Paweł Kostrzewski mówił o roli i znaczeniu zgromadzenia w życiu diecezji częstochowskiej. Następnie abp Wacław Depo wręczył przełożonej generalnej, matce Marii Esterze Kapitan, Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Polsce jest żeńską gałęzią Zakonu Ducha Świętego, założonego w drugiej poł. XII wieku we Francji. Założycielem zakonu jest bł. Gwidon z Montpellier.

Aktualnie w Polsce, Siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia, w siedemnastu placówkach, realizują charyzmat miłości miłosiernej w posłudze chorym w szpitalach, domach opieki i domach prywatnych a także przez wychowanie dzieci i młodzieży w ramach katechizacji.

W 1973 r. siostry podjęły posługę miłosierdzia wobec chorych i starszych kapłanów w Częstochowie za zgodą ówczesnej przełożonej generalnej Zgromadzania Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego m. Redempty Śledzińskiej.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 30 maja br. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

Źródło: ekai.pl
By | 2020-02-27T07:11:50+01:00 czwartek, 27 lutego 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook