Duńscy naukowcy potwierdzają – antykoncepcja zwiększa ryzyko raka piersi

/Duńscy naukowcy potwierdzają – antykoncepcja zwiększa ryzyko raka piersi

Duńscy naukowcy potwierdzają – antykoncepcja zwiększa ryzyko raka piersi

Hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko nowotworu piersi – pokazały duńskie badania opublikowane na łamach „The New England Journal of Medicine”.

 

W badaniu wzięto pod uwagę 1,8 mln kobiet stosujących antykoncepcję i wskazano, że „ryzyko raka piersi było większe u kobiet, które obecnie lub ostatnio stosowały nowoczesne środki hormonalne antykoncepcyjne niż u kobiet, które nigdy nie stosowały tych środków, a ryzyko wzrosło przy dłuższym okresie stosowania; lecz całkowity wzrost ryzyka był mały”.

 

„The New York Times” przedstawia jednak ten „wzrost ryzyka” jako nie tak mały dla wszystkich kobiet. Starsze kobiety i kobiety, które stosują hormonalną antykoncepcją przez 10 lat lub więcej, mają o 38% większe ryzyko zachorowania na raka piersi – jak wynika z badań – w porównaniu z 20-procentowym wzrostem ryzyka wśród ogólnej liczby kobiet stosujących antykoncepcyjne środki hormonalne. Badaczka Lina S. Mørch wyraźnie oświadczyła, że związek pomiędzy nowotworem piersi a hormonalną antykoncepcją jest przyczynowy.

 

„The Times” zauważa, że związek pomiędzy antykoncepcją hormonalną a ryzykiem wystąpienia raka piersi duńskie badania udowodniły już dawno, jednak teraz potwierdziły one ów związek w przypadku najnowszych generacji antykoncepcyjnych środków hormonalnych. David J. Hunter, profesor epidemiologii i medycyny z Oxfordu powiedział, że nowe badania nie wykazały, aby nowoczesne środki antykoncepcyjne były wolne od jakiegokolwiek ryzyka w tym względzie.

 

Źródło: www.liveaction.org

By | 2017-12-08T14:17:19+01:00 piątek, 08 grudnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail