Duńscy naukowcy – stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko prób samobójczych

/Duńscy naukowcy – stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko prób samobójczych

Duńscy naukowcy – stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko prób samobójczych

Badania opublikowane w „American Journal of Psychiatry” wykazały pozytywny związek pomiędzy stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych a próbami samobójczymi i samobójstwami.

 

Duńscy naukowcy wykorzystali w swoim badaniu ogólnokrajowe rejestry danych na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej, prób samobójczych, samobójstw i potencjalnych zakłócających zmiennych. Korzystając z danych pochodzących od prawie pół miliona kobiet, naukowcy porównali kobiety, które stosowały antykoncepcję hormonalną z tymi, które w przeszłości nie przyjmowały tego rodzaju środków.

 

Wśród kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne obecnie lub ostatnio, ryzyko prób samobójczych było prawie dwukrotnie wyższe niż u kobiet, które nigdy nie stosowały tych środków. Jeżeli chodzi o popełnienie samobójstwa ryzyko było trzykrotnie wyższe.

 

W porównaniu z kobietami, które nigdy nie stosowały hormonalnej antykoncepcji, potencjalne ryzyko próby samobójczej wzrosło dwukrotnie już miesiąc po rozpoczęciu stosowania środków, a wzrost ryzyka utrzymywał się wraz z tendencją spadkową po pierwszym roku stosowania.

 

„Kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego potencjalnego, niepożądanego wpływu antykoncepcji hormonalnej, aby mogły rozważyć inną alternatywę, jeśli po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji rozwiną się u nich objawy depresji” – podkreślił Øjvind Lidegaard, jeden z autorów badania.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-11-27T13:51:17+01:00 poniedziałek, 27 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail