Wypróbowano nowy rodzaj terapii genowej

/Wypróbowano nowy rodzaj terapii genowej

Wypróbowano nowy rodzaj terapii genowej

W połowie listopada amerykańscy naukowcy jako pierwsi podjęli próbę naprawy kodu genetycznego bezpośrednio wewnątrz ciała pacjenta. Pierwszych rezultatów próby można się spodziewać prawdopodobnie w połowie grudnia, ale na ocenę ostatecznego rezultatu zabiegu trzeba będzie poczekać do lutego następnego roku.

 

Pacjentem poddanym zabiegowi był 44-letni Amerykanin, Brian Madeux, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną – mukopolisacharozę typu II, inaczej zwaną chorobą Hunter. Oznacza to, że jego organizm nie wytwarza enzymu koniecznego do rozkładu wielocukrów (siarczanu dermatanu i siarczanu heparanu), przez co cząsteczki tych związków odkładają się w komórkach chorego i uszkadzają je. Objawy choroby pogłębiają się wraz z wiekiem.

 

Podjęta próba wyleczenia choroby Hunter polegała na wstrzyknięciu choremu miliardów kopii genów naprawczych i zastosowaniu metody CRISPR służącej do celowego modyfikowania kodu genetycznego w precyzyjnie wybranych miejscach.

 

Naukowcy przeprowadzili wcześniej próby takiego rozwiązania na zwierzętach, wypadły one pomyślnie. Nie wiadomo jednak do końca jak zastosowana metoda wpłynie na organizm ludzki i jakie nieodwracalne zmiany w nim wywoła.

 

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl oraz chorobyrzadkie.pl

By | 2017-11-27T13:51:01+01:00 poniedziałek, 27 listopada 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail