Eutanazja a dobrowolne zaprzestanie przyjmowania pokarmów i płynów u kresu życia

/Eutanazja a dobrowolne zaprzestanie przyjmowania pokarmów i płynów u kresu życia

Eutanazja a dobrowolne zaprzestanie przyjmowania pokarmów i płynów u kresu życia

Dobrowolne zaprzestanie przyjmowania pokarmów i płynów przez osoby chore terminalnie staje się powoli dla eutanazji i wspomaganego samobójstwa alternatywą uważaną za dozwoloną etycznie szczególnie w krajach, gdzie są one nielegalne.

 

VSED to dobrowolne zaprzestanie jedzenia i picia (z ang. voluntarily stopping eating and drinking). Procedura ta ma na celu przyspieszenie śmierci pacjenta. W związku z tym pojawiły się głosy porównujące ją do samobójstwa wspomaganego. Ralf J. Jox z Instytutu Etyki, Historii i Teorii Medycyny na uniwersytecie w Monachium w artykule opublikowanym w „BMC Medicine” poddał w wątpliwość legalność VSED i zaproponował dyskusję wśród lekarzy, prawników oraz przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się pacjentami terminalnymi.

 

W procesie leczenia oraz opieki nad pacjentami ważną rolę odgrywa intencja. Jeżeli pacjent celowo odmawia przyjmowania pokarmów i płynów, aby przyspieszyć swoją śmierć, a lekarz na to wydaje zgodę, to taka sytuacja może być porównana do samobójstwa wspomaganego. Inaczej sprawa wygląda, jeśli zgon jest nieunikniony, a zaprzestanie przyjmowania pokarmów czy płynów nie ma na celu jego przyspieszenia, lecz wynika z odrzucenia uporczywej terapii.

 

Źródło: www.bioedge.org

By | 2017-12-01T13:46:45+01:00 piątek, 01 grudnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail