Filipiny przywracają karę śmierci

by

Filipińska Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę nakładającą karę śmierci za przestępstwa związane z narkotykami. Przywrócenie kary śmierci było jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Rodrigo Dutertego. Jego decyzja budzi sprzeciw wielu środowisk.

 

Ustawę przegłosowano w trzecim i czwartym czytaniu we wtorek 7 marca głosami 217 za i 54 przeciw. Zanim jednak podpisze ją prezydent, ustawa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez senat.

 

Carlos Conde, filipiński naukowiec pracujący dla Human Rights Watch w Azji (organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka na świecie), w wydanym oświadczeniu podkreślił okrucieństwo kary śmierci, a także zaznaczył, że wbrew temu, co mówią o niej Duterte i inni, jej stosowanie wcale nie powstrzymuje przestępczości. „Przyznanie pozorów legalności rozlewowi krwi na Filipinach uczyni zatrzymanie przestępczości jeszcze trudniejszym” – stwierdził.

 

Nowemu prawu sprzeciwiają się również środowiska katolickie. W oficjalnej deklaracji biskupi Filipin wezwali wiernych do wspólnego zamanifestowania ducha sprzeciwu wobec kary śmierci. Podkreślili, iż nawet jeżeli są zasmuceni wynikami głosowania, to wiara daje im pewność, że zwycięży życie. W styczniu przewodniczący episkopatu Filipin wydał oświadczenie, w którym stwierdza „Kiedy piętnujemy przemoc, nie możemy sami być jej sprawcami, a kiedy potępiamy morderstwo, nie możemy sami go popełniać, choćby miało to zewnętrzne znamiona legalnego procesu sądowego”. Abp Socrates Villegas przypomniał wówczas, że „na całym świecie jest wyraźna tendencja przeciwna karze śmierci, a konwencje międzynarodowe, do których przystąpiły również Filipiny, zobowiązują do niestosowania kary śmierci. Wzywamy rząd, by był obrońcą życia wszystkich!”. W 2007 roku Filipiny stały się pierwszym w regionie krajem, który ratyfikował dodatkowy protokół do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci.

 

Przestępstwa, które mają być karane śmiercią – przez powieszenie, rozstrzelanie czy wstrzyknięcie trucizny – obejmują sprzedaż, handel i transport narkotyków, a także ich przetrzymywanie u innych osób.

 

 

Kara śmierci na Filipinach ma złożoną historię. W 1924 roku Filipiny były na świecie drugim krajem po USA, które wprowadziły do przeprowadzania egzekucji krzesło elektryczne. Na śmierć karano nie tylko za morderstwo czy zdradę, ale również za gwałt i porwanie. Pierwszy raz karę śmierci zniesiono w 1987 roku, przywrócono ją jednak 6 lat później w 1993 roku, wprowadzając do użytku nową metodę uśmiercania – zastrzyk trucizną. Decyzja ta spotkała się z krytyką dużej części opinii na świecie.

 

Kolejne zniesienie kary śmierci uchwaliły filipiński Senat i Izba Reprezentantów w czerwcu 2006 roku. Ówczesna prezydent Gloria Macapagal-Arroyo podpisała dokument w trybie natychmiastowym, określając jego wprowadzenie w życie jako „zwycięstwo życia”. Ustawa uratowała życie 1230 więźniom cel śmierci, których wyroki automatycznie zamieniono na dożywocie lub wieloletnie więzienie.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va, time.com i pl.wikipedia.org

You may also like

Facebook