Filipiny. Zdecydowany sprzeciw biskupów wobec kary śmierci

by FUNDACJA JZN
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział, że ponowne wprowadzenie kary śmierci w kraju będzie miało efekt odstraszający. Zareagowali od razu katoliccy biskupi, zdecydowanie odrzucili tę argumentację.

„Kościół zawsze podkreślał, że kara śmierci (…) nigdy nie odstrasza od popełnienia przestępstwa. Potwierdzają to kolejne dane z przeprowadzanych badań” – oświadczył biskup Joey Baylon, odpowiedzialny za duszpasterstwo więźniów. 28 lipca Konferencji Biskupów Filipin opublikowała podpisany przez niego dokument, w którym hierarchowie wyrażają swój wyraźny sprzeciw wobec przywrócenie kary śmierci.
Zapowiedział je prezydent Dutert wskazując, że jednym z najważniejszych jego celów politycznych jest przywrócenie kary śmierci za przestępstwa narkotykowe oraz inne ciężkie zbrodnie.

Kary śmierci została zniesiona na Filipinach w 2006 roku przez rząd Glorii Arroyo. Ustawę o przywróceniu kary śmierci za przestępstwa narkotykowe przyjęła już w 2017 roku Izba Reprezentantów kraju. Obecnie debatuje nad nią Senat, druga izba parlamentu Filipin.

Źródło: ekai.pl

You may also like

Facebook