Wiceszef MSZ: rozpoczęliśmy działania na rzecz przyjęcia konwencji chroniącej prawa rodzin

/Wiceszef MSZ: rozpoczęliśmy działania na rzecz przyjęcia konwencji chroniącej prawa rodzin

Wiceszef MSZ: rozpoczęliśmy działania na rzecz przyjęcia konwencji chroniącej prawa rodzin

Zgodnie z dyspozycją premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęliśmy w MSZ działania dyplomatyczne na rzecz przyjęcia międzynarodowej umowy – konwencji chroniącej prawa rodzin – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Premier poinformował w czwartek, że podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą tzw. konwencji stambulskiej. Jednocześnie podkreślił, że w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej „warto działać na polu międzynarodowym”. Dlatego – jak wyjaśnił – polskie MSZ dostało od niego wyraźne zadanie dotyczące współpracy z innymi państwami w wypracowaniu odpowiednich zapisów, „które nie będą nasycone treściami i wątpliwościami światopoglądowymi” związanymi z „rewolucją obyczajową, którą inni chcą nam narzucić”.

Paweł Jabłoński na Twitterze poinformował, że MSZ zgodnie z dyspozycją premiera, rozpoczęło działania dyplomatyczne na rzecz przyjęcia międzynarodowej umowy – konwencji chroniącej prawa rodzin.

„To jedno z podstawowych praw człowieka, które zasługuje na pełną ochronę, także w prawie międzynarodowym” – dodał wiceminister.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że nowe zapisy mają być „pewnym wspólnym mianownikiem kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu państw” dotyczącym ochrony ofiar przemocy domowej. Podkreślił, że jest wiele krajów, również krajów europejskich, które jeszcze nie ratyfikowały konwencji stambulskiej. Wymienił Wielką Brytanię, Czechy, Węgry, Litwę, Łotwę. Wyjaśnił, że przypomina o tych krajach „tym, którzy chcieliby podgrzać atmosferę dyskusji wokół sprawy, która wymaga spokoju i zdecydowanych, realnych działań”, czyli „tego, co robi Polska”.

„Fundamentalną wartością, na której opieramy nasze działania, jest godność człowieka” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Powołał się przy tym na art. 30 polskiej konstytucji, który brzmi: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

Premier wskazywał, że zapobieganie przemocy domowej i ochrona ofiar „to jeden z kluczowych elementów ochrony godności człowieka”.

„Tego się będziemy trzymać. To z całą pewnością mogę wszystkim rodakom obiecać, że będziemy wzmacniać zdecydowanie, już dużo mocniejszą niż w poprzednich czasach, ochronę ofiar i zapobiegać przemocy domowej na każdym z możliwym polu. To jest jeden z priorytetów działań mojego rządu” – zapewnił.

Źródło: PAP/radiomaryja.pl
By | 2020-07-30T21:28:33+02:00 czwartek, 30 lipca 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook