Francja: sąd zakazał pokazywania w reklamie uśmiechniętych dzieci z zespołem Downa

by

Cenzura we Francji uderza w dzieci z zespołem Downa. Francuska Rada Stanu uznała, że nie wolno pokazywać reklamy społecznej z uśmiechniętymi dziećmi dotkniętymi tym syndromem. Może to bowiem zakłócać kobietom będącym w ciąży z dzieckiem z zespołem Downa podjęcie decyzji o aborcji.

 

Rada Stanu to najwyższy organ sądownictwa we Francji. Decyzja Rady  dotyczy wydarzeń z 2014 roku. W kilku stacjach telewizyjnych z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa pojawił się klip pod tytułem „Dziękuję ci mamo”. Film pokazuje wzruszające ujęcia szczęśliwych i uśmiechniętych dzieci z zespołem Downa.

 

Powołując się na rzekome skargi od telewidzów Najwyższa Rada Audiowizualna zakazała emisji spotu. Uzasadnienie tej decyzji było szokujące. Uznano, że film zawiera „pozytywne przesłanie walki ze stygmatyzacją osób niepełnosprawnych”, ale też  stwierdzono, że nie spełnia on warunków „interesu publicznego”, aby pokazywać go w ramach czasu antenowego przeznaczonego na reklamy.

 

Zdaniem  Rady Audiowizualnej spot może zakłócać kobietom będącym w ciąży z dzieckiem z zespołem Downa, podejmowanie decyzji o tzw. aborcji. Teraz Francuska Rada Stanu uznała, że Najwyższa Rada Audiowizualna  nie złamała prawa.

 

Na szokującą dyskryminację w piękny sposób odpowiedzieli polscy użytkownicy Twittera, którzy pod hashtagiem #uśmiechnijsięFrancjo oraz #sourireFrance zamieszczają zdjęcia radosnych dzieci z zespołem Downa.

 

 

Źródło: www.radiomaryja.pl oraz wpolityce.pl

Fot. Twitter

You may also like

Facebook