„Głos Nienarodzonych” – 24 marca dzwon z Polski rozbrzmi we Lwowie

by FUNDACJA JZN
W czwartek 24 marca, w przeddzień Dnia Świętości Życia, drugi dzwon z Polski jako „Głos Nienarodzonych” zostanie przekazany do Ukrainy. Pierwszy z nich już zabrzmiał w Ekwadorze. Dźwięk dzwonu ma przypominać o szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz potrzebie jego ochrony. Wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w obliczu wojny.

24 marca polski dzwon „Głos Nienarodzonych” zabrzmi w Ukrainie. Decyzją ukraińskiego Episkopatu, ten dzień jest poświęcony ogólnokrajowej modlitwie przebłagalnej za grzech aborcji. – Ze względu na wybuch wojny dzwon nie mógł zostać wprowadzony wcześniej. Będzie on symbolem nawołującym do ochrony życia, mimo że ono jest w tej chwili tak brutalnie odbierane – tłumaczy w rozmowie z Family News Service Bogdan Romaniuk z Fundacji ŻYCIU TAK.

Dźwięk „Ewangelii życia”

Dzwon dla Ukrainy został poświęcony przez papieża Franciszka 27 października 2021 roku na Placu św. Piotra w Rzymie. – Na prośbę polskiej fundacji ŻYCIU TAK poświęciłem dzisiaj dzwony noszące tytuł: „Głos nienarodzonych”, które zostaną przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę. Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Niech ich brzmienie głosi światu „Ewangelię życia”, budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne – powiedział wówczas papież Franciszek. Jak wyjaśnia Bogdan Romaniuk z Fundacji ŻYCIU TAK, „Głos Nienarodzonych” to inicjatywa, która ma na celu aktywne przypominanie o potrzebie ochrony ludzkiego życia i jego świętości.

Według danych przekazanych przez ONZ, od 24 lutego w wyniku wojny zginęło co najmniej 902 cywilów, a kolejnych 1459 zostało rannych. Informacje o ofiarach są jednak mocno zaniżone. Agresja rosyjska w Ukrainie zbiera krwawe żniwo, ale najwięcej osób zabija się tam w wyniku aborcji, która jest legalna do 12. tygodnia ciąży i to bez podania przyczyny. Prawo nie chroni dzieci nienarodzonych, a tabletki wczesnoporonne są dostępne bez recepty.

„Głos Nienarodzonych” rozbrzmi we Lwowie

Dzwon, który trafi do Ukrainy został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. To już kolejny odlew, który powstał z inicjatywy Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP. Jak tłumaczy nam Bogdan Romaniuk, dzwon ma bogatą symbolikę.

Na zewnętrznej ścianie znajduje się ornament w kształcie łańcucha DNA, który odzwierciedla kod genetyczny rodziców oraz odlew USG dziecka poczętego. Jest też odlew tablic symbolizujących Dekalog oraz m.in. słowa piątego przykazania „Nie zabijaj”. Napisy zostały przetłumaczone na język ukraiński.

– Zapisane na dzwonie słowa obrońcy życia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże „nie będziesz zabijał” to treści, które będą przemawiać w imieniu wszystkich tych, którzy nie mają prawa głosu – wyjaśnia Bogdan Romaniuk. Podkreśla, że zarówno Ekwador, jak i Ukraina same zwróciły się do fundacji z prośbą o sporządzenie dla nich dzwonów.

– Abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wystąpił do papieża z prośbą o ich poświęcenie. Ojciec Święty wyraził zgodę. Dzwon zostanie zamontowany przy parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Proboszcz ks. Grzegorz Draus, nie kryje zadowolenia z tego faktu. Dzwon bowiem będzie stał przy kościele, zostanie ustawiony na przyczepie, dzięki temu będzie można go zabierać do różnych ukraińskich parafii. Zostanie umieszczony obok miejsca, w którym w 2001 roku przebywał papież Jan Paweł II.

-Dzwon ma też znaczenie sakralne i będzie ukazywał wielką godność ludzkiego życia. Bicie dzwonu będzie przypominało bicie serca człowieka, również nienarodzonego. Dzwon doda odwagi wielodzietnym rodzinom na Ukrainie, których jest dużo i są otwarte na życie – podkreśla ks. Grzegorz Draus.

Aborcja zabija więcej osób niż wojna

Bogdan Romaniuk z Fundacji ŻYCIU TAK jest przekonany, że o przygotowanie dzwonu „Głosu Nienarodzonych” wystąpią niebawem inne państwa. – Piętno aborcji, które ma imię ponad 42 mln dzieci rocznie, rozkłada się na poszczególne kraje. Dzisiaj trudno byłoby znaleźć kraj, który jest wolny od tego piętna – tłumaczy.

Szacuje się, że w Ukrainie, od 1991 roku, czyli od ogłoszenia jej niepodległości, poddano aborcji ok. 30 milionów nienarodzonych dzieci. Rocznie, w wyniku aborcji, pozbawia się życia ok. 27-30 tys. dzieci. -Dopóki świat nie zrozumie, że życie należy szanować, że życia należy bronić na każdym etapie, od poczęcia do naturalnej śmierci, dopóty będą trwały wojny na świecie – podkreśla Bogdan Romaniuk.

Family News Service

You may also like

Facebook