Grupa Socjalistów i Demokratów przy PE ingeruje w decyzje polskiego rządu ws. pigułek „dzień po”

by

Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) przy Parlamencie Europejskim wyraziła zaniepokojenie „nową próbą atakowania kobiet przez polski rząd”.

 

W ubiegły wtorek polski rząd przyjął projekt, który wprowadza dostępność hormonalnych środków antykoncepcyjnych  oraz tzw. pigułek „dzień po” jedynie na receptę.

 

Według grupy S&D rozwiązania zawarte w projekcie ustawy stanowią nowy atak wymierzony przez polski rząd w kierunku praw reprodukcyjnych kobiet i ich wolności decydowania o własnym ciele.

 

Rzeczniczka Socjalistów i Demokratów, europosłanka Iratxe García Pérez, odwołała się do ubiegłorocznych projektów zmian w zakresie prawa aborcyjnego w Polsce, nazywając je w tym względzie jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Wezwała polski parlament do odrzucenia projektu, gdyż jej zdaniem zawarte w nim propozycje „są szkodliwe nie tylko dla zdrowia kobiet, lecz również dla ich wyboru”.

 

Możemy przypuszczać, że interwencje grupy Socjalistów i Demokratów w tej sprawie mogę wywołać kolejną debatę w Parlamencie Europejskim na temat Polski.

You may also like

Facebook