Inicjatywa w obronie życia nienarodzonego blokowana przez PiS

/Inicjatywa w obronie życia nienarodzonego blokowana przez PiS

Inicjatywa w obronie życia nienarodzonego blokowana przez PiS

27 sierpnia minęło dokładnie tysiąc dni, od kiedy do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Obóz rządzący, który konsekwentnie powtarza, że jest za życiem – do tej pory nie zatrzymał zbrodniczego procederu zabijania w Polsce niepełnosprawnych dzieci.

Każdy dzień zwłoki w pracach nad obywatelską inicjatywą „Zatrzymaj aborcję” oznacza śmierć kolejnych nienarodzonych dzieci. Giną w szpitalach, giną tylko dlatego, że są chore. Giną, bo w polskim prawie wciąż stosowana jest selekcja w postaci tzw. przesłanki eugenicznej.

Obecne przepisy traktują życie chorych dzieci jako mniej wartościowe. I czas z tym skończyć. Zwłaszcza, że od momentu, kiedy inicjatywa „Zatrzymaj aborcję” trafiła do Sejmu, upłynęło łącznie 1000 dni.

„Nasz Dziennik” w artykule „Czas wybrać życie” zwraca uwagę, że przeciąganie pracy nad popartym przez prawie milion obywateli projektem jest kompromitujące i nielojalne wobec katolickiego elektoratu.

Ta sytuacja jest bardzo bulwersująca – ocenił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Według bioetyka chodzi o sferę świadomości społecznej, niektórzy politycy zasłaniają się stereotypami.

– Niektórym może wydawać się, że jest to jakiś konflikt między prawem do życia a prawem do wolności kobiety. To jest oczywiście bzdurą, bo prawo do życia jest prawem fundamentalnym, a prawo do wolności nie może oznaczać po prostu prawa do zabójstwa. Niestety takie stereotypy funkcjonują – przyznał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zdaniem duchownego politycy mają świadomość narastających protestów w momencie podjęcia ustawy.

– Sądzę, że politycy mają świadomość, iż decyzja tutaj podjęta, będzie oznaczała eskalację protestów i konfliktów. Tylko, że my musimy się liczyć z tym, że te konflikty są i będą generowane przez stronę lewicową. One są po prostu nie do uniknięcia. Rolą polityków nie jest uleganie kompromisom – zwrócił uwagę ks. profesor.

Sprawa tzw. przesłanki eugenicznej jest także od kilku lat w Trybunale Konstytucyjnym. Jak dotąd ten także nie wyznaczył terminu rozprawy. Wniosek o zbadanie tej przesłanki z ustawą zasadniczą skierowała grupa posłów. Poparł go także minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Niezmienne jest także stanowisko Kościoła w sprawie obrony życia i wykluczenia z polskiego prawa przesłanki eugenicznej. Polscy księża biskupi poparli ustawę „Zatrzymaj aborcję” i wzywali do uchwalenia prawa wykluczającego aborcję eugeniczną.

– Stanowisko Kościoła w sprawie obrony życia i wykluczenia z polskiego prawa przesłanki eugenicznej się nie zmieniło i nie zmieni. To jest tak oczywiste, jak konieczność zachowywania wszystkich Bożych przykazań, które nie powinny być zmieniane ludzką interpretacją. Już najwyższy czas, aby wybrać życie i przyjąć ustawę „Zatrzymaj aborcję” – wzywa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

Metropolita częstochowski zwraca uwagę, że już najwyższy czas, aby zainicjować wielki program odnowy polskich sumień w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które w tych dniach odnawialiśmy.

– Przecież w nich przyrzekaliśmy, że wszyscy staniemy na straży budzącego się życia, że walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, że dar życia uważać będziemy za najcenniejszy dar narodu. To powinno być racją stanu każdego prawego polityka – akcentował ks. abp Wacław Depo.

Źródło: RIRM/TV Trwam News/naszdziennik.pl
By | 2020-08-31T07:44:01+02:00 poniedziałek, 31 sierpnia 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook