IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

by FUNDACJA JZN
W sobotę odbył się IX Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. To okazja do dyskusji nad kierunkiem polityki prorodzinnej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyła minister rodziny, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła para prezydencka.

Na IX Plenerowym Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin przesłanie od pary prezydenckiej do uczestników odczytał szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

– Jesteśmy i zawsze będziemy Państwa przyjaciółmi. Podziwiamy Państwa często bardzo heroiczne wysiłki i starania, i deklarujemy, że polskim rodzinom niezmiennie jesteśmy gotowi nieść pomoc i okazywać wsparcie. Cieszymy, się że mimo pandemii udało się znaleźć formułę, która integruje środowiska dużych rodzin przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa – napisała w liście para prezydencka.

Spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń na temat rodzicielstwa i debaty o polskiej polityce prorodzinnej, którą realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Tworzymy dobry klimat wokół rodziny i nie jest to tylko gołosłowne, ale są wprowadzane konkretne rozwiązania. Żeby ten klimat tworzyć, zmieniać sytuację polskich rodzin, musimy przede wszystkim tworzyć szeroką koalicję – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Są to wszelkie działania rządu oraz organizacji pozarządowych, dzięki którym rodziny otrzymują konkretne wsparcie prawne i finansowe – podkreślała minister. Chodzi o realizację takich programów, jak „500 plus”, „Dobry start” czy „Mama 4 plus” – wskazała Joanna Krupska, współzałożycielka Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.

– Rzeczywiście mamy poczucie, że obecny rząd realizuje nasze marzenia sprzed lat, że faktycznie przywiązuje dużą wagę do powstawania mechanizmów polityki rodzinnej – podkreślała Joanna Krupska.

Są jednak przestrzenie, które wymagają poprawy. Prof. Marek Kośny wskazywał na uwzględnienie rodziny w systemie podatkowym.

– Kwestia uwzględnienia tego, że z punktu widzenia podatkowego podatnik to jest podatnik. I poza sytuacją wspólnego opodatkowania rodziców, ale samotnych i później ulg podatkowych, które oczywiście są bardzo istotne, to właściwie system rodziny nie widzi – stwierdził.

Polskie rodziny borykają się także z problemami dotyczącymi mieszkalnictwa.

– Jeżeli w małym mieszkaniu czy w mieszkaniu z babcią, czy z dziadkiem, mieszka mała rodzina, z jednym czy dwojgiem dzieci, są w stanie sobie poradzić, natomiast jeżeli na 40 metrach kwadratowych mieszka rodzina z sześciorgiem dzieci, to trudno sobie to wyobrazić, ale takie sytuacje są i są dosyć powszechne – zwrócił uwagę prezes Związku Dużych Rodzin, Radosław Waszkiewicz.

Na część z tych problemów ma odpowiedzieć Polski Ład – wskazywał w liście do uczestników zjazdu premier Mateusz Morawiecki. Miliardy złotych przeznaczono na rodzinę, która jest w centrum programu.

– Oprócz realizowanych programów, w tym w szczególności programu „500 plus”, rząd proponuje kolejne formy wsparcia dla rodzin. Zawiera je Polski Ład, w którym ujęliśmy liczne pozytywne rozwiązania w obszarze polityki mieszkaniowej, jak mieszkanie bez wkładu własnego, bon mieszkaniowy, dom 70 m kw. bez formalności – napisał w liście szef rządu.

Rodzina w Europie przeżywa obecnie kryzys w związku z wieloma atakami ideologicznymi. Nasila się także zjawisko rozwodów. Tym bardziej potrzebny jest właściwy fundament dla rodzin – podkreślała mama sześciorga dzieci Magdalena Konieczek.

– Dla mnie w rodzinie najważniejsza jest miłość. I najważniejsza jest miłość małżonków, to jest – uważam – podstawa każdej rodziny. Wtedy rodzina przetrwa każdą sytuację, każdą burzę – zwróciła uwagę Magdalena Konieczek.

Pielęgnowanie tej miłości w obliczu licznych ataków na małżeństwo i rodzinę to dziś bardzo ważne zadanie.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook