Kalifornia: inicjatywa obywatelska przeciwko karze śmierci

by

Biskupi Kalifornii poparli inicjatywę obywatelską dążącą do zniesienia w tym amerykańskim stanie kary śmierci. Tzw. „Propozycję 62” podpisali przywódcy różnych religii, adwokaci, rodziny ofiar, przedstawiciele policji i niesłusznie skazane ofiary.

 

Inicjatywa zatytułowana „Sprawiedliwość nie działa” ma na celu jak najszybsze zniesienie kary śmierci. Proponuje się zastąpienie jej dożywotnim więzieniem bez możliwości wcześniejszego zwolnienia i ze zobowiązaniem skazanych do pracy, tak by mogli zadośćuczynić rodzinom swych ofiar.

 

Popierając ten projekt biskupi Kalifornii podkreślają, że każde życie jest święte – zarówno niewinne, jak i naznaczone winą. Wskazują jednocześnie na pilną potrzebę zintensyfikowania programów mogących pomóc w społecznej rehabilitacji przestępców. Są one w tym stanie niefinansowe m.in. dlatego, że duże nakłady idą na wykonanie wyroków śmierci. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w listopadzie, co zbiegnie się z zakończeniem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Stąd też kalifornijscy biskupi zachęcają wiernych, by okazali miłosierdzie, sprzeciwiając się zdecydowanie karze śmierci.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

You may also like

Facebook