Kanada: apel o wzmocnienie opieki paliatywnej

/Kanada: apel o wzmocnienie opieki paliatywnej

Kanada: apel o wzmocnienie opieki paliatywnej

„Tylko ogólnokrajowa strategia opieki paliatywnej zapewni Kanadyjczykom zbliżającym się do końca swych dni pomoc pełną szacunku i godną ich człowieczeństwa” – można przeczytać w liście, który do parlamentu Kanady skierowała dyrektor Katolickiej Organizacji na rzecz Życia i Rodziny przy episkopacie tego kraju. Michèle Boulva deklaruje pełne poparcie kierowanej przez nią instytucji dla projektu ustawy C-277 o zagwarantowaniu wszystkim obywatelom kwalifikowanej opieki paliatywnej, zachęcając Izbę Gmin i Senat do jego przyjęcia.

 

Regulacje prawne mają poprawić dostęp nieuleczalnie chorych do takiej systemowej pomocy o wysokiej jakości. To pilny problem, bo obecnie może na nią liczyć tylko ok. 30% potrzebujących. Szacuje się też, że przynajmniej co czwarty obywatel Kanady angażuje się bezpośrednio w pomoc choremu członkowi rodziny, a to często niekorzystnie wpływa na jego życie, finanse i pracę. Tymczasem „pacjenci otoczeni opieką paliatywną czują się bezpieczniej, z radością i nadzieją przyjmują oferowane im towarzystwo” – podkreśla Michèle Boulva.

 

Lepszy system opieki paliatywnej mógłby zniwelować skutki legalizacji w Kanadzie tzw. „wspomaganego samobójstwa”, czyli eutanazji. Od pół roku jest ona w tym kraju dozwolona w przypadku terminalnie chorych pacjentów. Dlatego Kościół katolicki ponawia apele o wprowadzenie rozwiązań gwarantujących im odchodzenie w sposób godny i nie naruszający zasad moralnych. W połowie listopada przewodniczący episkopatu bp David Douglas Crosby oraz przedstawiciele innych wyznań i religii zwrócili się w liście do deputowanej Marylin Gladu, autorki projektu ustawy C-277, by uczyniła wszystko, co możliwe, dla zapewnienia zaproponowanym przez nią przepisom należytej uwagi. Wcześniej, w czerwcu, wezwali oni rząd do opracowania „ogólnokanadyjskiej strategii” opieki paliatywnej.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

By | 2017-01-09T11:10:18+01:00 poniedziałek, 09 stycznia 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail