Karetka specjalnie do pomocy bezdomnym w Krakowie

by FUNDACJA JZN
Wolontariusze z Fundacji Przystań Medyczna w ubiegłą niedzielę po raz pierwszy badali bezdomnych na krakowskich Plantach w karetce. Pojazd został ufundowany przez archidiecezję krakowską ze środków zebranych w ramach ubiegłorocznego Światowego Dnia Ubogich.

„Dzięki takiemu wsparciu, możemy teraz również zimą dokładnie zbadać naszych podopiecznych, a także w razie konieczności przetransportować ich w miejsce, w którym otrzymają potrzebną pomoc” – napisała na swoim fanpage’u na Facebooku Fundacja Przystań Medyczna.

https://www.facebook.com/FundacjaPrzystanMedyczna/posts/2090599187720938

Lekarze, studenci, pielęgniarki i inni medycy pomagają bezdomnym korzystającym z wsparcia Zupy na Plantach. „Zima, wiosna, lato czy jesień walczą z niegojącymi się ranami. W zimie z odmrożeniami, w lecie z larwami zagnieżdżającymi się w nogach. Czasem walczą też niestety z systemem opieki zdrowia, który osoby w kryzysie bezdomności, ubogie, niezaradne, często wyklucza. I próbują mimo wszystko, jeśli jest potrzeba hospitalizacji, takie osoby nieubezpieczone w ten system wepchnąć. Nie krzyczą, że system jest zły, choć o tym wiedzą, bo sami w nim pracują lub pracować będą. Tylko po cichu, dwa razy w tygodniu przychodzą, są, służą swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami” – opisuje na swoich facebookowych stronach ruch społeczny pomagający krakowskim bezdomnym.

https://www.facebook.com/ZupaNaPlantach/posts/1035253193327815

Dotychczas lekarze z Przystani Medycznej rany bezdomnych opatrywali na jednej z ławek na krakowskich Plantach. Dar archidiecezji krakowskiej dla jednego z inicjatorów Zupy na Plantach, Piotra Żyłki, jest „ważnym i poruszającym symbolem”, który pokazuje, że „dla ludzi, którzy chcą działać bezinteresownie dla innych, nie ma rzeczy niemożliwych”.

Redaktor naczelny portalu Deon.pl zwraca uwagę, że w pomoc krakowskim bezdomnym zaangażowane są osoby z różnych środowisk, które może różnią się w przekonaniach i poglądach, ale połączyła je chęć robienia czegoś dobrego. „Na krakowskich Plantach, tydzień w tydzień, z osobami doświadczającymi bezdomności spotykają się bardzo różni ludzie – wierzący i niewierzący, katolicy, protestanci, mormoni i muzułmanie, prawicowcy i lewicowcy, harcerze i hipisi, starzy i młodzi” – wylicza Piotr Żyłka.

https://www.facebook.com/piotrzylkablog/posts/1224544771043389

„Ta karetka i nasze współdziałanie na Plantach, to dla mnie taka nasza mała krakowska orkiestra codziennej pomocy. To jest coś, co dziś daje mi nadzieję i pozwala mi wierzyć, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach dobro może wygrać. Dzięki prostej miłości i codziennej solidarności” – komentuje redaktor naczelny Deon.pl.

Fundacja Przystań Medyczna została utworzona w 2017 roku i od początku swojej działalności pomaga najuboższym na terenie Krakowa. Zajmuje się niesieniem pomocy bezdomnym i wykluczonym z powodu braku świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego lub z powodu braku środków na leczenie.

W swoich mediach społecznościowych Fundacja prosi o przekazywanie jej wszelkiego rodzaju środków opatrunkowych, albo wsparcia finansowego za pośrednictwem serwisu www.patronite.pl/FPM lub strony www.przystanmedyczna.org.

Źródło: facebook.comFundacjaPrzystanMedycznafacebook.com/ZupaNaPlantach, facebook.com/piotrzylkablog

You may also like

Facebook