Kiedy zaczyna się życie człowieka?

/Kiedy zaczyna się życie człowieka?

Kiedy zaczyna się życie człowieka?

Zdecydowana większość przebadanych naukowców zajmujących się naukami biologicznymi wskazała zapłodnienie jako początek życia ludzkiego – to jedne z wyników badań Stevena Jacobsa z Uniwersytetu w Chicago.

W pracy naukowej pt. „Konsensus biologów w kwestii pytania »Kiedy zaczyna się życie?«”, Steve Jacobs z Uniwersytetu Chicago zadał pytania dotyczące początków życia człowieka grupie 5 502 naukowców z 1 058 instytucji akademickich, zajmujących się naukami biologicznymi.

Naukowiec zadał biologom biorącym udział w badaniu cztery pytania. W pierwszym i drugim zapytał, czy zgadzają się z opiniami o zapłodnieniu jako o początku nowego organizmu. W trzecim pytaniu spytał badanych, czy zgadzają się z twierdzeniem, że zapłodnienie jest początkiem życia ludzkiego. W czwartym Steven Jacobs poprosił naukowców, żeby sami wskazali moment, w którym ich zdaniem, zaczyna się życie człowieka.

Odpowiadając na pytania zamknięte, 95 proc. (5 212) biologów zgodziło się z opiniami wskazującymi na zapłodnienie jako moment początku życia ludzkiego. W wypadku otwartego pytania, badani wskazywali na różne punkty w momencie ciąży, jako początek życia ludzkiego. Jednak zdecydowana większość z nich (68 proc.) wskazywała na momenty, które autor zaklasyfikował jako zapłodnienie.

Steve Jacobs zapytał też badanych biologów o poglądy polityczne. W zdecydowanej większości byli to liberałowie (89 proc.) i wyborcy Demokratów (92 proc.). W badaniu wystąpiła więc nadprezentacja postaw politycznych, które sprzyjają poparciu dla aborcji. Mimo tego badani zaprezentowali naukowe podejście, wskazując zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Jak podkreśla autor badania, aż 81 proc. Amerykanów w dyskusji o aborcji najbardziej chce się kierować zdaniem naukowców. Zaprezentowane przez Stevena Jacobsa badanie pokazuje, że naukowcy zajmujący się naukami biologicznymi, wskazują zapłodnienie jako początek życia ludzkiego.

Artykuł naukowy Stevena Jacobsa dostępny jest w bazie Social Science Research Network.

Źródło: gosc.pl
By | 2019-12-21T22:53:13+01:00 sobota, 21 grudnia 2019|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook