Kolumbia: wznowienie ogólnokrajowych marszów przeciwko aborcji

by FUNDACJA JZN
W Kolumbii Kościół katolicki i organizacje pro-life wezwały do wznowienia ogólnokrajowych marszów po przełomowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dopuszczającym aborcję do 24. tygodnia ciąży, które odbyły się już pod koniec lutego z udziałem setek tysięcy ludzi. W stolicy kraju, Bogocie i kilku innych miastach odbędą się w najbliższą sobotę demonstracje z niebieskimi chustami i gwizdkami, zapowiedzieli organizatorzy, poinformował portal eltiempo.com.

Jednym z celów marszów jest przeprowadzenie referendum, aby odwrócić decyzję sędziów Sądu Najwyższego – wyjaśnił Jesus Magana z organizacji „Unidos por la Vida” (Zjednoczeni dla życia). Innym celem jest, aby kandydaci w wyborach prezydenckich w Kolumbii, które odbędą się 29 maja, zobowiązali się do ochrony życia. Jeden z nich, John Milton Rodriguez z partii „Colombia Justa Libres”, zrobił to w miniony poniedziałek, podpisując w Kongresie „Pakt dla życia”. Obecny prezydent Kolumbii Ivan Duque już wcześniej wypowiadał się przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego.

W imieniu Kościoła katolickiego biskup Riohacha, Francisco Ceballos, odpowiedzialny za ochronę życia w episkopacie, wezwał wszystkich Kolumbijczyków do udziału w marszach. „W ten sposób powinniśmy okazywać naszą miłość do życia i domagać się jego poszanowania” – stwierdził. Według komunikatu Konferencji Episkopatu Kolumbii, marsze odbędą się jednocześnie na głównych placach 70 miast w kraju, w tym nie tylko Bogoty, ale także innych, takich jak Cali, Medellin, Barranquilla, Cartagena, Bucaramanga, Pereira i Manizales.

Na specjalnym posiedzeniu 21 lutego br. kolumbijski Trybunał Konstytucyjny stosunkiem głosów pięć do czterech zadecydował o zalegalizowaniu aborcji do 24. tygodnia ciąży. Do tej pory aborcja była w Kolumbii dozwolona tylko w przypadku gwałtu, zagrożenia życia matki lub wad rozwojowych płodu. O decyzję wnioskowała grupa feministyczna, która – jak twierdzą działacze pro-life – jest finansowana przez największą w Kolumbii klinikę aborcyjną „ProFamilia”. Pierwsze ogólnokrajowe protesty przeciwko legalizacji aborcji miały miejsce już 28 lutego.

Podobnie jak w Kolumbii, w innych krajach Ameryki Południowej, gdzie wcześniej aborcja była dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach, podjęto ostatnio próby częściowego lub całkowitego zniesienia jej karalności. Na przykład w Argentynie aborcja do 14. tygodnia ciąży stała się legalna pod koniec 2020 roku, a podobne rozwiązania obowiązują w kilku meksykańskich stanach. W lutym Ekwador wprowadził ustawę zezwalającą na aborcję po gwałcie, natomiast w Chile, pod koniec 2021 roku, nie powiódł się projekt ustawy liberalizującej aborcję.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook