Komórki macierzyste – jak leczyć etycznie?

by

Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, które mogą dać początek różnym tkankom lub narządom. Wykorzystuje się je do badań naukowych  i leczenia różnych chorób. Czy taki sposób leczenia może być niewłaściwy?

 

To zależy. Komórki macierzyste mogą być pozyskiwane na różne sposoby i to właśnie od tego zależy, czy terapia z ich użyciem będzie etyczna czy też nie.

 

Skąd pochodzą komórki macierzyste?

 

Niektóre rodzaje komórek macierzystych są izolowane z organizmy dorosłego człowieka (np. z komórek skóry czy mięśni). Inne pochodzą w krwi pępowinowej pobranej zaraz po urodzeniu się dziecka, z owodni lub łożyska. Wykorzystywanie w terapii komórek pobranych w ten sposób jest w pełni etyczne i godne pochwały. Niestety, czasami naukowcy pozyskują komórki macierzyste od dzieci w stanie embrionalnym, co jest równoznaczne z ich uśmierceniem w wyniku aborcji. Komórki macierzyste są też pobierane z ciał dzieci po naturalnym poronieniu.

 

Terapia komórkami macierzystymi

 

Terapia komórkami macierzystymi polega na wszczepieniu pacjentowi komórek zdolnych do leczenia uszkodzonej tkanki lub narządu. Niektóre komórki macierzyste wykorzystuje się np. w leczeniu chorób krwi (choćby białaczki), ran i oparzeń, w rekonstrukcji ścięgien. Obecnie trwają testy leczenia w tej sposób dziecięcego porażenia mózgowego i innych schorzeń. Terapie komórkami macierzystymi okazały się skuteczne w medycynie regeneracyjnej, ale nigdy nie staną się lekarstwem na wszystko.

 

Komórki macierzyste są też wykorzystywane w badaniach naukowych. Służą do analizy powstawania chorób. Są użyteczne w badaniach, dzięki którym w przyszłości mogą być produkowane leki.

 

Jaka jest różnica?

 

Zarówno komórki macierzyste pozyskiwane z ludzkich embrionów lub płodów, jak i te pozyskiwane w sposób etyczny są przydatne do tworzenia modeli chorób i badania nowych leków. Mają również taką samą zdolność podziału i różnicowania. Komórki macierzyste pozyskiwane w sposób etyczny, w przeciwieństwie do embrionalnych, nie stwarzają ryzyka odrzutu, ponieważ pochodzą z organizmu pacjenta i pozwalają na badanie choroby bezpośrednio z jego własnych komórek (w przypadku komórek embrionalnych jest to możliwe jedynie w przypadku chorób genetycznych).

 

Nauka a człowiek

 

Embrion jest ludzką istotą, a więc uśmiercanie go nawet w tak szczytnym celu, jakim jest leczenie innych istot ludzkich, jest moralnie niedopuszczalne. Tym bardziej, że dzięki rozwojowi nauki komórki macierzyste mogą być pobierane również w sposób etyczny.

 

Shinya Yanamaka – japoński lekarz i laureat nagrody Nobla, któremu udało się przekształcić komórki somatyczne w komórki w komórki macierzyste zdolne do tworzenia wszystkich rodzajów  komórek organizmu, opowiada: „Kiedy ujrzałem ludzki embrion, nagle zdałem sobie sprawę, jak niewielka jest różnica między tym embrionem a moimi córkami. Pomyślałem, że nie możemy dłużej niszczyć embrionów w celu prowadzenia naszych badań naukowych. Musi być inny sposób”.

 

Swojego rewolucyjnego odkrycia dokonał dzięki badaniom na zarodkach myszy. Po raz kolejny udowodnił, że nauka nie tylko nie musi, ale i nie może działać przeciwko człowiekowi.

 

Ewa Rejman

 

Źródło: www.droga.com.pl

You may also like

Facebook