Konkurs Bioetyczny rozstrzygnięty

by FUNDACJA JZN
20 czerwca ogłoszono wyniki II edycji Konkursu Bioetycznego. Zwycięzcą został Bartłomiej Wojas z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i otrzymał indeks na dowolny kierunek studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Finał II edycji Konkursu Bioetycznego, który z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych nie odbył się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, został przeprowadzony drogą internetową. W czasie rozdania nagród w gmachu przy ul. Bernardyńskiej ks. prof. Andrzej Muszala, kierownik Poradni Bioetycznej zwrócił uwagę, że na UPJPII uprawiana jest bioetyka personalistyczna chrześcijańska. – Osoba jest głównym kryterium bioetyki – dobro człowieka, od samego początku życia, do jego naturalnego kresu. Nie dobro nauki, techniki czy społeczeństwa. Osoba jest na pierwszym miejscu. Jej ochrona jest celem bioetyki personalistycznej. Personalizm opiera się na naturalnych przesłankach. Godność osoby ludzkiej domaga się ochrony człowieka i tego, żeby umieć uzasadnić wartość ludzkiego życia. Musimy chronić ludzi życie, zwłaszcza wtedy, gdy jest najsłabsze i najbardziej bezbronne, czyli u jego początku i końcu – mówił ks. prof. Muszala i dodawał, że bioetyka uprawiana na UPJPII oparta jest na personalizmie, który ma jeszcze jeden charakterystyczny rys – etykę chrześcijańską wywodzącą się z Ewangelii.

Zwycięzcą II edycji Konkursu Bioetycznego został Bartłomiej Wojas z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Następne pięć miejsce przypadło uczniom I LO w Krakowie; kolejno: Joanna Świszcz, Filip Węsierski, Mikołaj Bereza, Jakub Gołda, Kamil Drzymała. Miejsce 7 zajęła Anna Hajost (I LO Andrychów), 8 – Julianna Wachowicz (II LO Kraków), 9 – Wiktoria Zając (I LO Andrychów), 10 – Krystyna Żółtecka (ZS nr 3 Kielce). Ponadto wyróżniono Antoninę Mączkę z XXI LO w Lublinie.

Zwycięzca otrzymał diamentowy indeks uprawniający do rozpoczęcia studiów na wybranym kierunku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz laptop ufundowany przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia i Rodziny (laureaci II i III miejsca otrzymali tablety) oraz nagrody książkowe ufundowane przez Medycynę Praktyczną. Pierwsza trójka została też wyróżniona przez prof. Ryszarda Legutkę – europarlamentarzysta zaprosił młodzież do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie podejmuje się ważne pod względem bioetycznym decyzje dla całej Unii Europejskiej.

II edycja Konkursu Bioetycznego objęła trzy województwa: małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny zapowiedział, że trwają intensywne starania, aby olimpiada w przyszłym roku poszerzyła się o kolejne województwa (m.in. pomorskie i zachodnio-pomorskie).

Jakub Bałtroszewicz podzielił się też historią swojego życia, którą wyjaśnił, dlaczego jest pro-life i skąd jego zaangażowanie w ruch obrony życia w Polsce i Europie. – Jestem ocaleńcem.Tata namawiał mamę do aborcji – mówił prezes Fundacji Jeden z Nas opowiadając o informacji, którą mama przekazała mu w dniu jego osiemnastych urodzin. Wcześniej w wyniku aborcji zginęło siostra lub brat Bałtroszewicza. Ta wiedza przewartościowała życie młodego chłopaka, który już wówczas nabrał przekonania, że aborcja to nie jest tylko sprawa kobiety, bo gdyby jego tato wspierał swoją żonę, to dziś Jakub miałby z pewnością starszego brata lub starszą siostrę. – Kluczową rzeczą w walce o budowanie cywilizacji życia jest dojrzałość mężczyzn – podkreślał Jakub Bałtroszewicz i wyjaśniał, że z tego powodu Fundację Jeden z Nas założyło pięciu chłopaków.

Prezes PFROŻiR opowiedział młodzieży o losach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, kształtowaniu prawa – zwłaszcza w zakresie bioetyki – w Unii Europejskiej a także o działalności Poradni Bioetycznej w Krakowie oraz portalu jedenznas.pl.

Celem Konkursu Bioetycznego jest “popularyzacja wyników badań etycznych nad medycznymi i pozamedycznymi ingerencjami w ludzkie życie w jego początkach, trwaniu i końcu, przy wykorzystaniu współczesnej wiedzy w zakresie biologii, embriologii, genetyki i biotechnologii”.

Organizatorem konkursu jest Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII w Krakowie. Konkurs został objęty patronatem rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a także kuratorów oświaty z trzech województw, w których odbywał się konkurs. Partnerami wydarzenia były organizacje Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny: Fundacja Jeden z Nas, Fundacja Głos dla Życia, Fundacja Małych Stópek, Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

You may also like

Facebook