Ks. prof. Andrzej Muszala: Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ!

/Ks. prof. Andrzej Muszala: Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ!

Ks. prof. Andrzej Muszala: Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ!

– Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ! – napisał ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. UPJPII jako członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w osobistym stanowisku w kwestii ostatniego dokumentu dotyczącego moralnych aspektów korzystania ze szczepionek AstraZeneca oraz J&J.

Bioetyk z Krakowa zaznacza, że dokument Przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych nie stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wyrażonym przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary dotyczącym szczepień przeciw COVID-19. – Stanowisko Watykańskiej Kongregację Nauki Wiary uważam za jasne i wystarczające i całkowicie się pod nim podpisuję – napisał ks. prof. Muszala.

Kierownik Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że zawsze był i nadal jest za ochroną życia ludzkiego, uważając je za święte i nienaruszalne od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, czego wyraz dał w kilku swoich publikacjach. – Dlatego teraz też uważam, że szczepienie się jest formą ochrony życia naszego i naszych bliskich – zaznacza kapłan.

Członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych podkreśla, że w obecnej sytuacji pandemii jest wręcz nakazem sumienia, by uchronić siebie jak i innych przed transmisją zabójczego wirusa COVID-19. – Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ! Uważam, że poddanie się szczepieniu za pomocą tych szczepionek jest etycznie usprawiedliwione, szczególnie gdy jest to pilnie potrzebne dla ochrony życia i zdrowia nas wszystkich – napisał w swoim oświadczeniu ks. prof. Andrzej Muszala i dodał, że mimo iż do końca niezbadane są skutki uboczne szczepionki, to jednak sytuacja pandemii na świecie i dostępne na dzisiaj dane medyczne podpowiadają nam, że pozytywne efekty przewyższają ewentualne negatywne działanie szczepionki.

OŚWIADCZENIE W KWESTII SZCZEPIONEK ASTRAZENECA ORAZ J&J

Jako członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski…

Opublikowany przez Andrzeja Muszalę Piątek, 16 kwietnia 2021

Oświadczenie zostało opublikowane w mediach społecznościowych duchownego 16 kwietnia.

Ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. UPJPII jest kierownikiem Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, zastępcą dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, redaktorem działu „Etyka” w miesięczniku „Medycyna Praktyczna”, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, członkiem Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu Polski. Autor książek z bioetyki („Embriologia starożytna”, „Bioetyka w dialogu”, „Przewodnik po cierpieniu”, „Współczesny Samarytanin”) oraz duchowości chrześcijańskiej.

By | 2021-04-16T16:18:05+02:00 piątek, 16 kwietnia 2021|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook