List otwarty europarlamentarzystów w sprawie Charliego Garda

/List otwarty europarlamentarzystów w sprawie Charliego Garda

List otwarty europarlamentarzystów w sprawie Charliego Garda

4 lipca powstał list otwarty w sprawie 10-miesięcznego Charliego Garda, pod którym podpisało się 37 członków Parlamentu Europejskiego z 15 krajów Unii.

 

 

„W związku z niedopuszczalną decyzją wydaną przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Garda i innych przeciwko Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (wniosek nr 39793/17) wydaną w ostatni czwartek, wyrażamy pełne poparcie dla Charliego Garda, Chrisa Garda i Connie Yates. Uważamy, że jesteśmy zobowiązani do wyrażenia naszych najgłębszych obaw dotyczących skandalicznego wyniku sprawy Charliego, który narusza podstawowe europejskie wartości, a zwłaszcza prawo do życia, prawo do godności ludzkiej i integralności osobistej.

 

Charlie Gard jest 10-miesięcznym chłopcem cierpiącym na rzadką, zagrażającą życiu  chorobę, będącym obecnie zależnym od aparatury podtrzymującej go przy życiu w jednym z londyńskich szpitali. Jego lekarze doszli do wniosku, że chłopiec nie ma już dłużej prawa do bycia na tym świecie i ubiegali się o zgodę sądu na niekontynuowanie opieki medycznej podtrzymującej go przy życiu, zaprzestając również odżywiania i nawadniania. Niestety, zarówno sądy krajowe, jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka, uznały wnioski lekarzy i orzekły zakończenie życia Charliego w całkowitej sprzeczności z wolą jego rodziców. Europejski Trybunał Praw Człowieka był ostatnią prawną instytucją, do której Chris Gard i Connie Yates mogli zwrócić się o pomoc w walce o prawo do życia ich dziecka.

 

Miłość do dzieci często prowadzi rodziców do wykraczania poza to, co zwykle jest możliwe, gdy w grę wchodzi dobro ich dziecka; tak jak w przypadku Chrisa Garda i Connie Yates, którzy zdołali zebrać 1,4 miliona funtów na sfinansowanie, w naszym rozumieniu etycznie opłacalnych, innowacyjnych procedur medycznych, które mogą im i innym dać nadzieję. Z powodzeniem udało im się znaleźć eksperymentalne leczenie w Stanach Zjednoczonych. Paradoksalnie, wciąż muszą mierzyć się z niechęcią ich rodzinnego kraju, a ich ogromne, długotrwałe wysiłki wydają się być daremne.

 

Państwo, wszystkie jego organy i władze publiczne są dla swoich obywateli i dla ochrony nad nimi. Jest to fundamentalna zasada leżąca u podstaw współczesnych systemów demokratycznych. Jak to możliwe, że nawet dziś, w dwudziestym pierwszym  wieku, w czasach, kiedy sami wskazujemy naszą erę jako tę respektującą fundamentalne wartości życia i godności człowieka, by Wielka Brytania nie działała w najlepszym interesie swoich obywateli? Czy to naprawdę droga, którą chcemy podążać?

 

My, podpisani poniżej członkowie Parlamentu Europejskiego, zamierzamy jasno powiedzieć „NIE” i zdecydowanie potępić haniebne zachowanie, które podważa te wartości naszego cywilizowanego społeczeństwa.

 

Miroslav Mikolášik, Luigi Morgano, Laurentiu Rebega, Laima Andrikiene, Elisabetta Gardini, Ivan Štefanec, Lara Comi, Marijana Petir, Lorenzo Fontana, Nicola Caputo, Tunne Kelam, Marek Jurek, Beatrix von Storch, Franc Bogovič, Patricija Šulin, Pavel Svoboda, György Hölvenyi, Michal Boni, Jan Olbrycht, Zbigniew Kuzmiuk, Jadwiga Wiśniewska, Thomas Mann, Annie Schreijer-Pierik, Daniela Aiuto, Alojz Peterle, Branislav Škripek, Enrico Gasbarra, Anna Záborská, Arne Gericke, Steven Woolfe, Mylene Troszczynski, Lars Adaktusson, Remo Sernagiotto, József Nagy, Pál Csáky, Marek Plura, Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz”

By | 2017-07-05T13:26:38+02:00 środa, 05 lipca 2017|Bioetyka, Prawo i polityka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail