W niedzielę 9 października ulicami Krakowa przeszedł I Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny, który był powiązany z obchodami tegorocznego Dnia Papieskiego. Wydarzeniu patronowało hasło: „Życiu – tak!”. Szacuje się, że marsz zgromadził ok. 5 –7 tysięcy uczestników.
Po uroczystej Mszy św. w Łagiewnikach, której przewodniczył metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, rozpoczęto pierwszą trasę marszu (ok. 6,5 km). W Podgórzu Dd manifestujących dołączyła druga część marszu, która modliła się na wcześniej na Mszy św. w kościele św. Józefa na Rynku Podgórskim. Metropolita krakowski w homilii przypomniał, że Jan Paweł II był wielkim obrońcą życia, rodziny i młodzieży. „Dzisiaj ta święta sprawa jest nadal aktualna w naszej ojczyźnie. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy stają w obronie życia”, podkreślił.
W pochodzie, który przeszedł przez miasto w atmosferze skupienia, modlitwy w intencji obrony życia, a pod koniec także przy dźwiękach orkiestry górniczej, udział wzięli m.in. przedstawiciele i członkowie organizacji pro-life, młodzież z Dzieła Nowego Tysiąclecia, Akcja Katolicka, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Mężczyźni św. Józefa, politycy, przedstawiciele różnych profesji i stanów. W marszu po raz pierwszy udział wzięła udział figura Matki Bożej Brzemiennej wraz z relikwiami Krwi Jana Pawła II, którą metropolita krakowski powierzył Polskiemu Stowarzyszeniu Ruchów Obrony Życia Człowieka oraz Fundacji JEDEN Z NAS.
Marsz zakończył się na Rynku Głównym, gdzie głos zabrali między innymi organizatorzy marszu –Grażyna Kominek (prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej), inż. Antoni Zięba (prezes Polskiego Stowarzyszenia Ruchów Obrony Życia Człowieka), Paweł Wosicki (prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia), Jan Urmański (polski koordynator europejskiej inicjatywy ustawodawczej „Mama, Tata i Dzieci”), oraz ponownie – ks. kard. Stanisław Dziwisz. „Dzisiejszy pierwszy małopolski marsz jest dla życia i rodziny. Ten marsz jest dla człowieka. Ten marsz jest dla naszych najmniejszych braci i sióstr, którzy jeszcze nie mogą mówić, ale mają święte prawo ujrzeć światło dzienne i przyjazną ludzką twarz. Mają prawo stać się obywatelami ziemi. Naszej polskiej ziemi. Dzisiejszy marsz jest dla rodziny. Nikt i nic nie zastąpi dziecku rodziny – tej pierwotnej wspólnoty, wyrastającej z miłości mężczyzny i kobiety – ojca i matki”, mówił.
Metropolita krakowski przypomniał również stanowisko Kościoła dotyczące prawnej ochrony życia poczętych dzieci: „Tak – każdemu poczętemu ludzkiemu życiu, nie – dla karania kobiet”, powiedział kardynał.
Źródło: fakty.interia.pl oraz www.tvp.info
Fot. archiwum własne